KBÜ'de söyleşi

KBÜ'de söyleşi
KBÜ'de söyleşi
KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ), "Hedefsizseniz Hedef Sizsiniz" söyleşisi düzenlendi.Hamit Çepni Konferans Salonu'ndaki söyleşide...

KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ), "Hedefsizseniz Hedef Sizsiniz" söyleşisi düzenlendi.

Hamit Çepni Konferans Salonu'ndaki söyleşide konuşan KBÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Özcan Büyükgenç, "Her Ay 1 Kitap 1 Yazar" Projesi kapsamında bir yazarı ağırladıklarını söyledi.

Eğitimin, bilimin ve sanatın temelinin kitaba dayandığını ifade eden Büyükgenç, şöyle konuştu:

 "İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunup araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulurken kitaplıklar sadece bir aksesuar olarak kalmamalı. Çok okuyan ve kitaplara değer veren ülkeler genellikle gelişmişlik düzeyi yüksek olan toplumlar olmuştur. Bizim dinimizin ilk emri de 'oku' dur. İnsan için en etkili öğrenme yolu okumaktır. Okuyarak yetişmiş bir toplum başarılı ve güçlü olacaktır. İnsan beyni okuyarak beslenir ve bilgilerle güçlenir. Okuyan insanların farklı bakış açıları vardır. Kitap okumak insanoğlunun kişisel gelişimini elde eden mühim etkenlerden birisidir. Gelişmiş ülke toplumları, haiz oldukları bilgilerin yüzde 55'ini kitap okuma kanalıyla kazanmıştır."

Yazar Mehmet Aldanmaz da kitaba olan ilgisinin öğrencilik yıllarında başladığını belirtti.

Bir kitap okuduğunu hayatının değiştiğini vurgulayan Aldanmaz, şunları söyledi:

"Hayatımı değiştiren kitap değil kitapta geçen bir cümleydi. Okumuş olduğum kitaplardan, dergilerden izlediğim sinema ve filmlerden güzel sözler yazarak biriktirdim. Okçu nedir ki hedef olmadan? Bugünü kullanış şekliniz yarının sizi nasıl kullanacağını belirler. Deliliğin bir diğer tanımı aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemektir. Olumsuz insanlardan uzak durun onlar çözüm için ortak sorun üretirler. Çalışmak insanı can sıkıntısından, yoksulluktan ve kötü alışkanlıklardan kurtarır. Düşündüklerimizin, bildiklerimizin, inandıklarımızın nihai sonucu yoktur, yaptıklarımızın vardır. Tüm kötü alışkanlıkların ilki daima bedavadır. Başlamak için muhteşem olmanıza gerek yoktur ama muhteşem olmak için başlamak zorundasınız."