KBÜ'de "Türk Düşüncesindeki Medeniyetin Tasavvufu" Konferansı

KBÜ'de "Türk Düşüncesindeki Medeniyetin Tasavvufu" Konferansı
KBÜ'de "Türk Düşüncesindeki Medeniyetin Tasavvufu" Konferansı
KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ)  "Türk Düşüncesindeki Medeniyetin Tasavvufu" Konferansı düzenlendi. KBÜ İlahiyat Fakültesi Eğitim...

KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ)  "Türk Düşüncesindeki Medeniyetin Tasavvufu" Konferansı düzenlendi. 

KBÜ İlahiyat Fakültesi Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen konferansta konuşan yazar Lütfi Bergen, medeniyet tasavvufunun, namaz kılan ve onu ikame eden bir toplum olarak ortaya çıktığını belirtti.

"Batının kültürel formlarının bize aktarılmaya çalışmasını artık tartışmıyoruz" diyen Bergen, şunları söyledi:

"Bunlar medeniyetle değil, uygarlıkla ilgili araçlardır. Din ve adalet temelli değerlendirilmelidir. Medeniyet hicretle başlamıştır. Müslümanların Batı uygarlığından geri kaldığı düşüncesi hakimdir. Batının tekniğini ve ilmini almak amacıyla düşünce geliştirildi. Sanayileşme refleksi geri kalmışlık sonucu oluştu. Türk düşüncesi medeniyet kavramı üzerindeki tartışmalarla oluşmuştur. Bu düşüncelerin hiçbiri müslüman bir ülkeye uyuşmamaktadır. Medeniyet, din ve iktisat ilişkisi olarak değerlendirilmeli. Bu da pazarın üreten kişiyle ilişkilendirilmesiyle ilgilidir. Osmanlı ve İslam toplumundaki tekasur reddedilmiştir. Medeniyet Müslüman şehirlerle inşa edilir."