Kozlu'daki grizu faciasının 23'üncü yılı

Kozlu'daki grizu faciasının 23'üncü yılı
Kozlu'daki grizu faciasının 23'üncü yılı
- Faciada hayatını kaybeden 263 madenci arasında bulunan 42 işçi Yenice ilçesinde anıldı

KARABÜK (AA) - Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü'nde 3 Mart 1992'de meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden 263 madenci arasınd abulunan 42 işçi Yenice ilçesinde törenle anıldı. 

Yenice Merkez Camisi'nde kılınan öğle namazının ardından Kur'an-ı Kerim okunurken, 42 maden işçisinin isimlerinin bulunduğu Şehitler Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törende konuşan Zonguldak Yeniceliler Derneği Başkanı Yaşar Karaman, 23 yıl önce dünya madencilik sektörünün en büyük kazaları arasında yer alan faciada 263 madencinin hayatını kaybettiğini, 550 maden işçisinin de yaralandığını hatırlattı.

Hayatını kaybeden maden işçilerini rahmetle andıklarını ifade eden Karaman, "Tüm bu olumsuz yaşanan acı gerçeklere rağmen, bu acılı aileler şu anda evlerinde işsiz, evine ekmek getiremeyecek durumdaki çocuklarını kaybedeceklerini belki de bile bile bu ocaklarda çalışmalarını talep etmekteler. Yetkililerden yani şu an ki karar mercisinde olan seçilmiş milletvekillerimizden ve hatta aday adaylarımızdan bu konuya duyarlı olmalarını, özellikle TTK'ya işçi alınması noktasında ellerinden gelen her şeyleri yapmalarını istiyoruz" diye konuştu.

TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş ise maden kazalarının hiç unutulmadığını, bu kazalardan ders çıkarılması gerektiğini, bir daha yaşanmaması için ellerinden gelen çabayı kurum olarak yapmaya çalıştıklarını belirtti. 

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, TTK Genel Müdürü Yardımcısı Ercan Gebeş, Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu, Üzülmez Şube Başkanı Tayfun Demir, Araştırma ve Planlama Koordinasyon (APK) Daire Başkanı Musa Şekerci, Maden Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Nihat Hanay, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yöneticileri, daire amirleri, dernek yöneticileri, maden şehitlerinin yakınları ve çok sayıda vatandaşın katıldığı anma töreni, maden işçilerinin mezarlarına kırmızı karanfil bırakılmasının ardından sona erdi.