Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, Karabük'te idam kararını protesto etti

KARABÜK (AA) -  Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararı, Karabük'te protesto edildi. 

Karabük Belediyesi önünde toplanan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Karabük Şubesi üyeleri, ellerindeki pankartlar ve sloganlarla idam kararını protesto etti. 

Ömer Faruk Bayram, grup adına yaptığı basın açıklamasında, Mısır'da gerçekleşen darbenin ardından hukuksuzluklar ve adaletsizlikler sebebiyle Mursi ve Müslüman Kardeşler'e verilen idam kararını protesto etmek için alanlarda toplandıklarını söyledi.

Mısır'da ilk kez bağımsız olarak Cumhurbaşkanı seçilen Mursi'nin ve arkadaşlarına karşı işletilen haksız sürecin kabul edilemez olduğunu ifade ederek Bayram, şöyle konuştu:

"Bu karaları veren mahkemeler darbe yönetiminin emrindedir. Bu kişilerin tek suçu, seçilmiş olan bir hükümete yapılan darbenin karşısında olmaları. Bu idam kararları ve cezaları hiçbir şekilde insan hakları, özgürlük ve adaletle ilgisi yoktur. İnsanların hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alındığı bir karardır. Mısır'da yaşananları sadece hukuk skandalı olarak değerlendirmek yanlıştır. Bu coğrafya insanın arasına kin ve nefret tohumu ekilmek istenmekte."

Bayram, buna benzer süreçlerin İslam devletlerinin bir araya gelmesini engellemek için olduğuna işaret ederek, durumun daha kötüye gitmemesi için verilen karardan geri dönülmesi gerektiğini kaydetti. 

 


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  İslam

  ,

  Anadolu

  ,

  Nefret

  ,

  Protesto

  ,

  hukuk

  ,

  Karşı