"Safranbolu Hatırası Projesi"

"Safranbolu Hatırası Projesi"
"Safranbolu Hatırası Projesi"
- UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki Karabük'ün Safranbolu ilçesinde "Safranbolu Hatırası Projesi" kapsamında turizme katkı sağlamak amacıyla yapılacak olan hediyelik eşya üretimi için çalışmalar başladı - KBÜ Safranbolu Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Türker: - "Yeni ürünlerin tasarlanmasıyla hem geleneksel kültürün korunarak yok olmaya yüz tutmuş sanatların gün yüzüne çıkartılması hem turistlere otantik ve yeni hediyelik ürünler sunmak, hediyelik eşya çeşitliliğini artırmak hem de hediyelik eşya satışı yapan esnafın gelirlerini artırmak amacıyla yola çıktık"

KARABÜK (AA) - UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki Karabük'ün Safranbolu ilçesinde "Safranbolu Hatırası Projesi" kapsamında turizme katkı sağlamak amacıyla yapılacak olan hediyelik eşya üretimi için çalışmalar başladı.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Safranbolu Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuray Türker, proje ortakları ve sponsorlarıyla Tarihi Çarşı esnafıyla görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Hediyelik eşya üreticileri ve esnaflardan bilgiler aldıklarını ifade eden Türker, "Gelecek Turizmde tarafından desteklenen Safranbolu Meslek Yüksekokulu, Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası ortaklığında yürütülen 'Safranbolu Hatırası Projesi'nin amacı, geleneksel kültüre uygun yeni hediyelik eşyalar tasarlamaktır" dedi.

Türker, açılan hediyelik eşya tasarım yarışmasıyla yeni ürünlerin ortaya çıkmasının sağlanacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Yeni ürünlerin tasarlanmasıyla hem geleneksel kültürün korunarak yok olmaya yüz tutmuş sanatların gün yüzüne çıkartılması hem turistlere otantik ve yeni hediyelik ürünler sunmak, hediyelik eşya çeşitliliğini artırmak, hem de hediyelik eşya satışı yapan esnafın gelirlerini artırmak amacıyla yola çıktık. Proje kapsamında Safranbolu'yu ziyaret eden turistlere uygulanan anket çalışması ve hediyelik eşya satıcıları ile yapılan röportajlarla turistlerin hediyelik eşya tercihleri ve satın alma davranışları belirlenmiştir. Bu proje ile Safranbolu'nun yöresel kültürünü, geleneksel malzemeleri ve zanaatları kullanarak yeni hediyelik eşyalar tasarlanacak, esnaf tarafından üretilmesi ve satışı sağlanarak, yöresel zanaatlar ve ürünlerin bir araya getirildiği hediyelik eşyalar tasarlanıp üretilecektir."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  tasarım

  ,

  Turizm

  ,

  Proje

  ,

  Anket

  ,

  kültür

  ,

  esnaf