Safranbolu lokumunun kokusu kolonyada

Safranbolu lokumunun kokusu kolonyada
Safranbolu lokumunun kokusu kolonyada
- Tarihi konaklarının yanı sıra lokumuyla ünlü Safranbolu'da, bu lezzetin içeriğindeki Hindistan cevizi, şeker ve fındık gibi ürünlerin aromasını yansıtan kolonya üretildi - Kolonya üreticisi Kuş: - "Lokum kutusunu açtığınızda çok güzel bir kokusu vardır. 'Bu kokuyu kolonya içine koyabilir miyiz' diye düşündük ve başardık"

KARABÜK (AA) - ERSİN TURAN - Karabük'ün Safranbolu ilçesinde tarihi konaklar kadar ünlü lokumların kendine has kokusundan esinlenen girişimci, bu aromayı yansıtan kolonya üretti.

Safranbolu'da yılda 50 bin tondan fazla üretilen lokum, ziyaretçilerin vazgeçilmez tatları arasında yer alıyor. Kolonya üreticisi Can Kuş da lokumun içeriğindeki  Hindistan cevizi, şeker ve fındıktan faydalanarak, yeni bir aroma hazırladı. 

İlçede 18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında inşa edilen konakların tasvir edildiği ambalajlarla satılan, kendine has lezzet ve aromasıyla öne çıkan lokumların kolonyası, kısa zamanda yoğun talep gördü.

Kuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lokum üreticisi bir aileden geldiğini, turistlerden büyük ilgi gören Safranbolu'da yöresel ürünlerin çoğaltılmasına gayret gösterdiğini söyledi.

Yaklaşık 7 yıl önce bölgeye özgü safran çiçeğinden kolonya hazırladıklarını belirten Kuş, "Lokum kutusunu açtığınızda çok güzel bir kokusu vardır. 'Bu kokuyu kolonya içine koyabilir miyiz' diye düşündük ve başardık. Ürünlerimizi piyasaya sunduk. Aldığımız dönüşler çok güzel. Safranbolu'nun önemli bir değeri olan lokumun kolonyasını da üretmiş olduk" diye konuştu.

İnsanların lokum kokulu kolonyayı duyduklarında şaşırdığını anlatan Kuş, şunları kaydetti:

"Lokumun kolonyası nasıl olur diyorlar. Safranbolu lokumunda kullanılan malzemelerin karışımlarından ürettiğimiz kolonyayı kullandıklarında ise çok beğeniyorlar. Şu anda ürüne duyulan ilgi çok iyi. Türkiye 'nin farklı kentlerindeki şubelerimizde de bu kolonyaları satacağız. Dünyanın birçok ülkesinden Safranbolu'ya ziyaretçiler geliyor. Bölgeye özel değerlerimizin tanıtımına katkı sağlayacak farklı ürünler hazırlamaya gayret gösteriyoruz." 


  ETİKETLER:

  Hindistan

  ,

  Türkiye

  ,

  Ünlü

  ,

  kuş

  ,

  gusto