Safranbolu'da "Kültürel İşbirliği Protokolü"

Safranbolu'da "Kültürel İşbirliği Protokolü"
Safranbolu'da "Kültürel İşbirliği Protokolü"
- Safranbolu Belediyesi ve Güney Kore'nin Keimyung Üniversitesi arasında "Kültürel İşbirliği Protokolü" imzalandı - Belediye Başkanı Aksoy: "Bu protokolün ortaklıklarımızın gün yüzüne çıkmasına daha da derinleşmesine vesile olmasını temenni ediyorum"

KARABÜK (AA) - Safranbolu Belediyesi ve Güney Kore'nin Keimyung Üniversitesi arasında "Kültürel İşbirliği Protokolü" yapıldı.

Cinci Han'da düzenlenen programda konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Güney Kore'yle dayanışmanın ve dostluğun Kore Savaşı'na kadar dayandığını söyledi.

Aksoy, protokol kapsamında kültürel konulardaki çalışmalarda bilgi ve deneyiminden yararlanarak, kültürel amaçlar dahilinde karşılıklı tanıtım, gösteri ve benzeri faaliyetler düzenleneceğini kaydetti.

Protokolün gerçekleşmesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katkıları olduğunu ifade eden Aksoy, "İki ülke arasında kültürel benzerliklerin olduğunu görüyoruz. Miras değerlerini koruduklarını, korumaya çalıştıklarını ifade etmek istiyorum. Bu protokolün ortaklıklarımızın gün yüzüne çıkmasına daha da derinleşmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Protokolle kültürlerimiz arasındaki değişimi, gelişmeyi, diyaloğu daha da pekiştirmeyi hedeflediğimizi belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Keimyung Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Il Hi Synn ise Safranbolu'nun sadece kültürel bir şehir olmadığını insani bir şehir olduğunu belirtti.

Kore Savaşı'nda Türkiye 'nin kendilerinin yardımına koştuğunu kaydeden Synn, "Kore Savaşı'nda 900 Türk askeri vefat etmiştir. Türkiye'nin Kore'ye karşı yaptığı fedakarlıkları Kore halkı hiç unutmayacaktır. Kore'ye gelirseniz, gençlere sorarsanız, onlar da her zaman aynı şeyi söyler" dedi.

Konuşmaların ardından Aksoy ve Synn, "Kültürel İşbirliği Protokolü"nü imzaladı.