Safranbolu'da "Madde Bağımlılığı" Semineri

Safranbolu'da "Madde Bağımlılığı" Semineri
Safranbolu'da "Madde Bağımlılığı" Semineri
KARABÜK (AA) - Safranbolu İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından lise öğrencilerine "Madde Bağımlılığı" Semineri verildi.Cemil Meriç Mesleki ve Teknik...

KARABÜK (AA) - Safranbolu İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından lise öğrencilerine "Madde Bağımlılığı" Semineri verildi.

Cemil Meriç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminerde konuşan polis memuru Gökhan Erdem, madde kullanımının, biyolojik süreçlere bağlı olarak ortaya çıkardığı bedensel, ruhsal, toplumsal sorunlara bağımlılık denildiğini söyledi.

Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin, merkezi sinir sistemini etkileyen, kullanan kişinin ruhsal ve fiziksel dengesini bozan, bağımlılığa yol açtığını ifade eden Erdem, şöyle konuştu:

"Beyin ve bağlantılı organları doğrudan veya dolaylı etkileyerek, 'geçici iyi oluş' hali yaratırlar. Uyuşturucu sözcüğü dar bir kapsamda kullanılmaktadır. Bağımlılık yapan maddelerin hepsi 'uyuşturucu' değildir. Uyarıcı ya da halisünatif etkiye sahip olanları da vardır. 'Uyuşturucu' tanımı tütün ve alkol kullanımını kapsamaz. Ancak tütün ve alkol bağımlılık yapan maddelerdir. Madde kullanımı ve bağımlılığı dendiğinde ise ayrım yapmaksızın tüm bağımlılık maddeleri anlaşılır."

Toplum Destekli Polislik büro memuru Bahtiyar Kamay da güveli internet  hakkında öğrencilere bilgi verdi.