Safranbolu'da nüfus kayıtları çalışması

Safranbolu'da nüfus kayıtları çalışması
Safranbolu'da nüfus kayıtları çalışması
KARABÜK (AA) - Safranbolu Araştırmaları Merkezi tarafından Safranbolu'nun 1831 yılındaki nüfusunun yer aldığı bilgiler kitap haline...

KARABÜK (AA) - Safranbolu Araştırmaları Merkezi tarafından Safranbolu'nun 1831 yılındaki nüfusunun yer aldığı bilgiler kitap haline getirildi.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, Safranbolu Araştırmaları Merkezi'nin yapmış olduğu çalışmalarla 184 yıl önceki nüfusun yer aldığı bilgilerin "1831 Nüfus Kayıtlar" adıyla kitap haline getirildiğini söyledi.

Safranbolu'nun 1831 yılında 8 bin 217 erkek nüfusunun olduğunu ifade eden Aksoy, şunları kaydetti:

"Safranbolu Araştırmaları Merkezi, Safranbolu'daki kültürel değerlerin yazılı kaynağa dönüştürülmesi, Safranbolu'ya dair bundan sonra yapılacak olan bilimsel çalışmalara altlık oluşturmak ve kültür değerlerimizi geleceğe aktarmak üzere belediyemiz tarafından kurulan bir merkezdir. Bu merkez kurulalı 2 yıl olmasına rağmen 14. yayınını basmıştır. Adeta bir yayın evi ve enstitü gibi çalışan merkez, Safranbolu Belediyesinin yaptığı en güzel hizmetlerden birisidir."

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Yücadağ ise kayıtların 7 Ramazan 1246 hicri tarihinde tutulduğunu kaydetti.