Safranbolu'da rastgele ateş açılması sonucu ölen çocuk

Safranbolu'da rastgele ateş açılması sonucu ölen çocuk
Safranbolu'da rastgele ateş açılması sonucu ölen çocuk
- Evinin önünde oynarken nereden geldiği belli olmayan merminin isabet etmesi sonucu 5 yıl önce hayatını kaybeden 4 yaşındaki kızlarının katil zanlısının bulunamaması, ailesini isyan ettirdi - Baba Avcı: "Ben evladıma 'Kim vurduya gitti' dedirtmem, bunun peşini de bırakmayacağım"

KARABÜK (AA) - Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, evinin önünde traktör römorku üzerinde oynarken nereden geldiği belli olmayan merminin isabet etmesi sonucu 5 yıl önce hayatını kaybeden 4 yaşındaki Edanur Avcı'ın katilinin bulunamaması, ailesini isyan ettirdi.

Baba Yusuf Avcı, kızının mezarı başında gazetecilere yaptığı açıklamada, olayla ilgili açılan davanın 5 yıldır sürdüğünü ve dosyanın "takipsizlik" kararıyla kapandığını söyledi.

Davanın kendisi için kapanmadığını ifade eden Avcı, "Biz temyize gönderdik. İnşallah başarılı bir sonuç elde edeceğiz. Geç de olsa en azından sonuçları elimize alıp, gönlümüz rahat olmuş olacak ve bu olayı faili meçhule taşımamış olacağız. Bir şekilde adalet yerini bulsun, haklı haksız ortaya çıksın. Asker, askerimiz, vatan bizim ama evlat da benim. 'Asker bizim' diye ben evladıma 'Kim vurduya gitti' dedirtmem, bunun peşini de bırakmayacağım. İnşallah bu sonucu elde edeceğiz geç de olsa. Adalet bir şekilde yerini bulmalı" diye konuştu.

Avcı ailesinin avukatı Gökhan Ağdemir ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan randevu talep ederek, yardım isteyeceklerini belirtti.

Bilirkişi raporunda merminin G-3 piyade tüfeğinden çıktığının belirtildiğini öne süren Ağdemir, şöyle konuştu:

"Askeri Savcılığın yürütmüş olduğu soruşturma takipsizlik kararıyla kapandı. Şu anda sivil mahkemede tazminat davası devam ediyor. Yaşanan olaydan sonra atışların yapıldığı sahanın yönü değiştirildi. Alayın içerisinde Edanur'un fotoğrafı asılarak, 'şehit' yazısı yazıldı. Buna rağmen kimse ilgilenmedi. Yaşanan olayla ilgili Genelkurmay Başkanlığına mektup dahi yazdım, ancak geri dönen olmadı." 

 - Olay

Kurttepe mevkisinde, 4 Kasım 2010'da evlerinin önünde traktör römorku üzerinde oynayan 4 yaşındaki Edanur Avcı'nın başına nereden geldiği belli olmayan mermi isabet etmişti.

Safranbolu Devlet Hastanesine kaldırılan ve ilk müdahalesinin ardından Karabük Devlet Hastanesine sevk edilen Edanur, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.