Safranbolu'daki müzeler, geçen yıl 100 bine yakın ziyaretçi ağırladı

Safranbolu'daki müzeler, geçen yıl 100 bine yakın ziyaretçi ağırladı
Safranbolu'daki müzeler, geçen yıl 100 bine yakın ziyaretçi ağırladı
- Osmanlı döneminden miras kalan han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konaklara sahip, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ilçedeki müzeleri, geçen yıl 92 bin 482 kişi ziyaret etti - Safranbolu Kaymakamı Bulacak: - "Özellikle geçen yıl yerli turist sayısında büyük artış yaşandı. İlginin daha da artacağı inancındayız"

KARABÜK (AA) - Osmanlı döneminden miras kalan han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konaklara sahip Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki müzeler, 2014'te 92 bin 482 ziyaretçiyi ağırladı.

Osmanlı eserlerinin sergilendiği 18. yüzyılın başlarında yapılan 3 katlı, 10 odadan oluşan Kaymakamlar Müze Evi ile 1904-1906 yıllarında "kale" diye adlandırılan tepeye 3 katlı inşa edilen, uzun yıllar hükümet konağı olarak hizmet verdikten sonra müzeye çevrilen  Kent Tarihi Müzesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarına ait madeni para , fotoğraflar ve çeşitli belgelerin sergilendiği, Osmanlı kültürünün orijinal eşya ve cansız mankenlerle yansıtıldığı müzeler, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi oldu.

Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzelerin özellikle son dönemlerde büyük ilgi gördüğünü söyledi.

İlçeyi "açık hava müzesi"ne benzeten Bulacak, "Geçen yıl Kent Tarihi Müzesi ve Kaymakamlar Müze Evi'ni 92 bin 482 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Özellikle geçen yıl yerli turist sayısında büyük artış yaşandı. İlginin daha da artacağı inancındayız. Bu sayıların daha da yukarı çıkarılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz"  şeklinde konuştu.


  ETİKETLER:

  Hükümet

  ,

  Çeşme

  ,

  Cami

  ,

  Müze

  ,

  Para

  ,

  Hava

  ,

  kent

  ,

  hizmet

  ,

  turist