Safranbolu'nun konakları beyaza büründü

Safranbolu'nun konakları beyaza büründü
Safranbolu'nun konakları beyaza büründü
- Karabük'ün tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesinde kar yağışı sonrası ortaya kartpostallık manzaralar çıktı

KARABÜK (AA) - UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Safranbolu'da, kar yağışı sonrası adeta "beyaz gelinlik" giyen tarihi konaklar, seyri doyumsuz birbirinden güzel manzaralar oluşturdu. 

18, 19. ve 20. yüzyıl başlarında ilçede inşa edilen geleneksel konak evler, tarihi camiler, hanlar, taş köprüler ve Arnavut kaldırımlı sokaklar, sabah saatlerinde başlayan kar yağışıyla beyaza büründü.

Tarihi konakların çatıları ve çevresinde biriken karın oluşturduğu görsel şölen, bölgeye gelen turistler ve çok sayıda fotoğraf tutkunu tarafından görüntülendi. 

Büyük kısmı ormanlarla kaplı olan ve klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi evleri ile ünlü olan Safranbolu'nun Belediye Başkanı Necdet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi ilçenin her mevsim ayrı bir güzelliğinin olduğunu söyledi.

Beyaz örtünün Safranbolu'ya çok yakıştığını belirten Aksoy, "Tarihi evler yağan karla adeta beyaz gelinliğini giydi. Kar yağışı ilçemize gelen turistleri de sevindirdi. Özellikle fotoğraf severler bu fırsatı kaçırmadı" diye konuştu.