Seçim propagandasına ''çevre'' ayarı

Seçim propagandasına ''çevre'' ayarı
Seçim propagandasına ''çevre'' ayarı
- Karabük'ün Safranbolu ilçesinde siyasi partiler, tarihi yapıların görselliğini bozduğu gerekçesiyle genel seçimler öncesinde bayrak, flama ve afiş asmama kararı aldı - Safranbolu Belediye Başkanı Aksoy: - "Hiçbir tescilli binanın önüne, sağına ve soluna siyasi parti bayrakları ve afişleri asılmayacak. Siyasi partiler, bu bölgelerde gürültü kirliliği yapacak anonslar yapmayacak, müzik çalmayacak"

KARABÜK (AA) - ERSİN TURAN - UNESCO'nun  Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan ve 3 bin yıllık geçmişi günümüzde de yaşatan "Korumanın Başkenti" Safranbolu'da, siyasi partiler, tarihi yapıların görselliğini bozduğu gerekçesiyle genel seçimler öncesinde bayrak, flama ve afiş asmama kararı aldı.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm Türkiye 'de olduğu gibi Safranbolu'da da seçim kampanyalarının başladığını belirterek, tarihi ilçede çeşitli yasakların uygulandığını söyledi.

Aksoy, dünyanın en iyi korunan ilk 20 kenti arasında bulunan Safranbolu'ya gelen misafirlere karşı sorumlulukları bulunduğunu vurgulayarak,  7 Haziran'da yapılacak seçimler öncesinde ilçede geniş katılımlı bir toplantı yapıldığını kaydetti.

Kamu kurum ve kuruluşları ile siyasi parti temsilcilerinin, seçim propagandalarına yönelik ortak karar aldıklarını ifade eden Aksoy, "İlçemizin tarihi bölgelerinde siyasi partilerin dikkat etmesi gerekenler var. Bunlardan en önemlisi görüntü kirliliği. Hiçbir tescilli binanın önüne, sağına ve soluna siyasi parti bayrakları ve afişleri asılmayacak. Siyasi partiler bu bölgelerde gürültü kirliliği yaratacak anonslar yapmayacak, müzik çalmayacak" diye konuştu.

- "Bu kararları siyasi partilerimizle birlikte aldık"

Tarihi bölgelerde siyasi toplantıları yapılamayacağını dile getiren Aksoy, şunları söyledi:

"Turistlerin ilgi gösterdiği gezi alanlarında, siyasi partilere ait çeşitli işaret, amblem ve her türlü propaganda yasak. Sadece siyasi partilerin ofislerinin olduğu yerler bazı izinler verildi. Bu kararları siyasi partilerimizle birlikte aldık. Safranbolu, siyasi olarak da bir olgunluğa ermiş olduğunu gösterdi. Safranbolu'nun erişmiş olduğu kültür düzeyini bu seçim kampanyasında da gösteriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" 

Aksoy, denetimleri zabıta ve polislerin yapacağını ancak ihlal olsa da cezai işlem uygulanmayacağını sözlerine ekledi.