Sırt çantasındaki güneş paneliyle telefon şarjı

Sırt çantasındaki güneş paneliyle telefon şarjı
Sırt çantasındaki güneş paneliyle telefon şarjı
- Karabük Üniversitesi öğrencileri, sırt çantasına güneş paneli yerleştirerek telefon şarj eden sistem geliştirdi - Öğrencilerden Mısır: - "Bu panelle enerji üretip, kuru bir aküde depoluyoruz. Bu sayede USB bağlantısıyla telefonu şarj edebiliyoruz"

KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Bölümünden 5 öğrenci , sırt çantasına güneş paneliyle  telefon şarj eden sistem geliştirdi.

Öğrencilerden Ahmet Ramazan Mısır , AA muhabirine yaptığı açıklamada, cep telefonlarının sık kullanımının şarj sorununu da beraberinde getirdiğini söyledi.  

Buna soruna çözüm bulmak amacıyla proje hazırladıklarını belirten Mısır, "Çantanın ön kısmına güneş paneli yerleştirdik. Bu panel sayesinde enerji üretip, kuru bir aküde depoluyoruz. Bu sayede USB bağlantısıyla telefonu şarj edebiliyoruz" diye konuştu.

Proje ekibinde kendisinin yanı sıra 4 arkadaşının da yer aldığını dile getiren Mısır, "Çantanın iç kısmında ve ön yüzünde özel tasarım yapıldı. Kullanıcısına rahatsızlık vermeyecek şekilde dikildi. Bu çanta, piyasada olması halinde büyük bir rağbet görecektir" dedi.