Soma'daki maden faciası

Soma'daki maden faciası
Soma'daki maden faciası
KARABÜK (AA) - Karabük'te bir grup, Soma'daki maden faciasının 1. yıl dönümü basın açıklaması yaptı. Kemal Güneş Caddesi'nde toplanan grup...

KARABÜK (AA) - Karabük'te bir grup, Soma'daki maden faciasının 1. yıl dönümü basın açıklaması yaptı. 

Kemal Güneş Caddesi'nde toplanan grup üyeleri, maden faciasında hayatını kaybedenleri için saygı duruşunda bulundu. 

Daha sonra basın açıklamasını okuyan Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Karabük Şubeleri Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Avdancı, bir sene önce Soma'da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenciye Allah'tan rahmet dilediğini belirtti.

İş kazanlarının önlenebilir olduğunu vurgulayan Avdancı, şöyle konuştu:

" Soma'da yaşanan iş kazasını unutturmamak için bugün meydanlardayız. Soma'daki olayın takipçisi olacağız. Orada yaşanan facia, madenlerde yeterli denetim yapılmadığının bir göstergesidir. Somada yaşanan kaza değil cinayettir. 301 maden emekçisinin ölümü kader değildir. Maalesef iş kazaları sonucu ölümler devam etmektedir. Günümüzde uygulanan politikalar, iş güvencesinin azalması, esnek çalışma biçimleri ve çalışma koşullarının ağırlaşması gibi faktörler, iş kazalarının artmasına neden olmaktadır. İşçi sağlığı, iş güvenliği ve çalışma yaşamı koşulları açısından hem hükümetin hem de kamuoyunun olağanüstü hassasiyetle üzerine eğilmesi gereken olumsuz bir tabloyla karşı karşıyayız. Yüreği insandan yana atan herkesi, tüm emek dostlarını, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini ve halkımızı bu mücadelemizde birlikte olmaya davet ediyoruz."


  ETİKETLER:

  KESK

  ,

  Kamu

  ,

  Maden

  ,

  Bugün

  ,

  Güneş

  ,

  denetim

  ,

  Demokratik

  ,

  ,

  siyasi

  ,

  Karşı