Türkmen çocukları kadınların şefkat eli ısıtacak

Türkmen çocukları kadınların şefkat eli ısıtacak
Türkmen çocukları kadınların şefkat eli ısıtacak
- Safranbolulu kadınlar, Suriye'deki Bayırbucak Türkmen bölgesini hedef alan saldırılardan kaçarak güvenli bölgelere sığınan Türkmen çocuklar için kazak, kaşkol ve eldiven örüyor - Safranbolu Belediye Başkanı Aksoy: "Ücretsiz yün iplik dağıtılan Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi kursiyerlerimiz ve ev hanımlarımız, çocuklar için seferber olmuş durumda"

KARABÜK (AA) - ERSİN TURAN - Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, Suriye'deki Bayırbucak Türkmen bölgesini hedef alan saldırılardan kaçarak güvenli bölgelere sığınan Türkmen çocukların soğuk kış günlerinde üşümemeleri için kadınlar seferber oluyor. 

Beşşar Esed rejimine ait birliklerin, Rus jetlerinin desteğiyle süren saldırıları nedeniyle zor günler geçiren Türkmenlerin yaralarını sarabilmek  amacıyla Safranbolu Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen "Bebekler Üşümesin" kampanyası yoğun ilgi görüyor. 

Ücretsiz dağıtılan yün ipliklerden alan Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi kursiyerleri ile ev hanımları, Türkmen çocukları için kazak, atkı, hırka, şapka ve eldiven örüyor.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampanyanın 25 Aralık'a kadar devam edeceğini söyledi.

Bayırbucak Türkmenlerine karşı adeta soykırım uygulandığına dikkati çeken Aksoy, "Gerek Esed'in askerleri gerek DAEŞ gerek 'DAEŞ'le savaşıyorum' adıyla oraya giren diğer dış unsurlar o bölgede bizim kardeşlerimize yönelik büyük bir soykırım uyguluyor. Türkmen kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Bunun için de kampanya başlattık. Ücretsiz yün iplik dağıtılan Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi kursiyerlerimiz ve ev hanımlarımız, çocuklar için seferber olmuş durumda" diye konuştu.

- "Kıyafetler Türkmenlere ulaştırılacak"

Aksoy, kampanyaya desteğin çığ gibi büyümeye devam ettiğini dile getirerek, ev hanımlarından daha fazla destek beklediklerini vurguladı.

Hazırlanan kıyafetlerin, soğuk kış günlerinde mağduriyetlerini bir nebze olsun giderebilmek için güvenli bölgelere sığınan Türkmenlere ulaştırılacağını anlatan Aksoy, Türk kadının şefkat elinin çocukları ısıtacağını ifade etti.

 Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi eğitmeni Ayten Güzel de yünden örülen kıyafetlerin çocukların minik bedenlerini sıcak tutacağını belirtti.

Kampanyaya destek verenlere teşekkür eden Güzel, "Sadece örgü değil, gıda yardımları da topluyoruz. Kursiyerlerimizin çabasını gören komşuları da kampanyamıza destek sağlıyor" dedi.