"Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali"

"Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali"
"Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali"
- Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmalar Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Köroğlu: - "Sanatta, edebiyatta ışığın, nurun önemini belirten çok sayıda eser vardır. Işığın en fazla telaffuz edildiği alanlardan bir tanesi mimaridir"

KARABÜK (AA) - Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmalar Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Burhan Köroğlu, "Sanatta, edebiyatta ışığın, nurun önemini belirten çok sayıda eser vardır. Işığın en fazla telaffuz edildiği alanlardan bir tanesi mimaridir" dedi.

16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında Cinci Han'da düzenlenen "Mimaride Işık" panelinde konuşan Köroğlu, medeniyletlerin tarih boyunca ışıkla ilgisi olduğunu söyledi.

Köroğlu, her medeniyetin bir öncekinden bir şeyler aldığını ve sonrakine bir şeyler aktardığını belirterek, "Aslında insanlık bu şekilde gelişmiştir. Bu perspektifi dikkate alarak, tabi ki kendi mensup bulunduğumuz Selçuklu, Osmanlı ve İslam medeniyetinin birikimlerini ortaya çıkarmaya, bu birikimlerin evrensel ve kültürel katkılarını doğuda, batıda anlatmaya çalıştık" diye konuştu.

Işığın, İslam medeniyetinde çok merkezi bir yeri olduğunu vurgulayan Köroğlu, şöyle konuştu:

"Kur'an-ı Kerim'de aslında Nur süresinden yola çıkarak sürekli biz pozitif enerji veren yapısı var İslam'ın. Bu yaklaşım düşüncede felsefede, bilirsiniz felsefe de 'işrakilik' diye bir akım vardır. Onun dışında sanatta, edebiyatta, ışığın, nurun önemini belirten çok sayıda eser vardır. Işığın en fazla telaffuz edildiği alanlardan bir tanesi mimaridir. Özellikle de cami mirasi. Sadece camiyle sınırlandırmamak lazım."

 Konuşmanın ardından Prof. Dr. Halid Tadmori ve Sinan Genim tarafından sunum yapıldı.

Festival kapsamında Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin ve davetliler, "Evlerimizin Güzel Gözleri Pencelerimiz" sergisini gezdi.