Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'ne doğru

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'ne doğru
Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'ne doğru
- Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy: - "İlk kez bu yıl uluslararası bir festival gerçekleştireceğiz"

KARABÜK (AA) - Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, 9-11 Ekim'de düzenleyecekleri 16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'ne Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nin (TDBB) de destek verdiğini açıkladı.

Aynı zamanda Festival Komitesi Başkanı olan Aksoy, düzenlediği basın toplantısında,  "Kültürel miras ve korumacılık" temasıyla düzenlenecek festivalin, ilk kez bu yıl uluslararası boyutu daha fazla olan bir festival gerçekleştireceklerini belirtti.

Festival çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Aksoy, şöyle konuştu:

"Her yıl alt tema işlediklerini, bu yıl ki alt temanın 'Mimaride Işık'. Biz bütün yapacağımız binaları ışığa göre yönlendiririz. Işık alması, ışığı güneyden alması ve odaların günlük ihtiyacını giderecek şekilde ışığı gündeme alınmasını sağlıyoruz. Safranbolu'nun mimarisini incelediğimizde buradaki yapıların, evlerin konumlarından odaların yerleşimine kadar ışıkla nasıl irtibatlı olduğunu ortaya çıkıyor. İçerisinde birçok ayrıntı barındıran evlerimizdeki önemli hususları göz önüne çıkarmak istiyoruz. Dünyanın her yerinden ziyaretçilerin tarihi ilçedeki evleri görmek için geliyor. Safranbolu'nun değerini içinde yaşayanlar bile çok fazla bilmiyor. Bu evlerin restorasyonlardaki yerel malzeme kullanımını ve hassas dengelerine asla dokundurmamayı benimsedik. Safranbolu'daki evlerin panorama resimler insana geçmişten çok sıcak gelen bir yer yerine, evlerin içinde taşıdığı ince özellikleri göstermek istiyoruz." 

Festivalin uluslararası ayağında hep sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Aksoy, "İlk kez bu yıl uluslararası ayağını yaygınlaştırdığımız festival hazırlı devam ediyor. TÜRKSOY ve TDBB'yle bu konuda güzel bir çalışma yaptık. Sinema Genel Müdürlüğü'de bu konuda bizlere yardımcı oldu. Jüri üyelerimiz pek çoğu uluslararası standartlarda filmler çekmiş ve başarılar yakalamış insanlardan oluşuyor.  Belgesel filmlerde de uluslararası unvanı olan belgesel filmleri de gala gösterimlerinde göstermek istiyoruz. İlk kez bu yıl daha uluslararası bir festival gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Aksoy, fotoğraf yarışmasına da yurt dışından çok sayıda başvuruda bulunulduğu bilgisini paylaştı.