Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı

Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı
Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı
- Safranbolu Belediye Başkanı Aksoy: - "Safranbolu yarın tarihinin en önemli konferansına ev sahipliği yapacak"

KARABÜK (AA) - Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 25-27 Mart'ta düzenlenecek "Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı"na ilişkin, "Safranbolu yarın tarihinin en önemli konferansına ev sahipliği yapacak" dedi.

Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Safranbolu Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılacak olan konferansın hazırlıklarının tamamlandığını söyledi.

Konferansa, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce başta olmak üzere yabancı bakan, akademisyen ve bilim adamlarının katılacağını ifade eden Aksoy, "15-17 Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul 'da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 5. Çevre Bakanları Toplantısında alınan kararla 'Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı'nın düzenlenmesi kararlaştırılmıştı. Bu tarihten itibaren çalışmalarımıza başladık. Safranbolu yarın tarihinin en önemli konferansına ev sahipliği yapacak. Artık her şey hazır, yarın yapılacak olan konferans ilçemiz için büyük bir önem taşıyor" diye konuştu.

Üç gün sürecek konferansın ilk iki gününde sunumların yapılacağını ve ülkelerin temsilcileri tarafından da ülke ölçeğinde yürütülen çalışmaların anlatacağını aktaran Aksoy, "Konferansın son günü Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın katılımıyla üst düzey oturum gerçekleştirilecek. Konferansa, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) Sekreteri Dr. Renate Christ ile BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Strateji Direktörü Halldor Thorgeirsson katılacak" ifadesini kullandı.

Necdet Aksoy, şöyle devam etti:

"EİT üyesi ülkeler ile Balkan ülkeleri, Afrika ülkeleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden bakanlar düzeyinde, uluslararası kuruluşlardan ise üst düzey katılım bekliyoruz. Yapılacak olan konferansta 'Safranbolu İklim Değişikliği Deklarasyonu'nun kabul edilerek, EİT ülkelerinin yeni iklim anlaşmasına ilişkin ortak bildirimi olarak BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryasına sunulması planlanıyor."