Yaşlı Bakımı Konusunda Yetişkin Eğitimi Hollanda-Türkiye İşbirliği Projesi

Yaşlı Bakımı Konusunda Yetişkin Eğitimi Hollanda-Türkiye İşbirliği Projesi
Yaşlı Bakımı Konusunda Yetişkin Eğitimi Hollanda-Türkiye İşbirliği Projesi
-Karabük Yücel Huzurevi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Demirezen: -"Hollanda'da yaşlılar huzurevinde yaşamayı tercih ediyor. Çocuklarıyla birlikte kalmak istemiyorlar, yaşıtlarıyla kalmak istiyorlar"

KARABÜK (AA) - Karabük Yücel Huzurevi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Fazilet Demirezen, "Hollanda'da yaşlılar huzurevinde yaşamayı tercih ediyor. Çocuklarıyla birlikte kalmak istemiyorlar, yaşıtlarıyla kalmak istiyorlar" dedi.

Bir kafede düzenlenen toplantıda konuşan Demirezen, Yaşlı Bakımı Konusunda Yetişkin Eğitimi Hollanda- Türkiye İşbirliği Projesi kapsamında, 6 dernek yöneticisiyle Hollanda'da incelemelerde bulunduklarını belirtti.

Demirezen, inceleme yaptıkları huzurevlerinde boşluklar, sorunlar, eksiklikler, geliştirilebilecek alanlar ve düzeltici önlemler konusunda bilgi sahibi olduklarını vurguladı.

Araç ve gereç konusunda Türkiye'de bazı eksiklikler olduğunu anlatan Demirezen, şunları söyledi:

"Huzurevlerine felçlilerin hayatını kolaylaştıracak aletlerden alınmalı. Alzheimer hastaları diğer hastalarla aynı katta bulundurulmamalı daha sıkı kontrol altına alınmaları gerekmektedir. Türkiye'de huzurevinde kalan yaşlılar ziyaretçi beklentisi içerisinde. Ziyarete kim gelirse gelsin sarılmak, dokunmak, tokalaşmak, kendi imkanlarıyla odasından bir şeyler ikram etmek istiyor. Ülkemizde gönüllülük projesi hayata geçirilmeli ve bir program dahilinde gönüllülerin belli gün ve saatte huzurevlerinde yaşlılarla ilgilenmeleri programlanmalıdır."

Demirezen, Hollanda'da yaşlıların çocuklarından destek beklemediğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ziyaretçi gelmeyince üzülmüyorlar. Yabancı gelirse de ilgi duymuyorlar, çok mutsuz görünüyorlar. Kurumların, protokolün huzurevlerine ilgisinin olmadığını gördük. Huzurevlerinde yatalaklar için çok iyi aletleri var. Bir kişi felçliyi yataktan aletle kaldırıp yıkamaya götürebiliyor. Türkiye'de huzurevlerinde yaşlılar kalmayı genellikle istemiyor mecburiyetten kalıyor. Ya gelir durumu yok ya da bakacak insanı yok. Evlatlarıyla ya da akrabalarıyla kalmayı tercih ediyorlar. Hollanda'da yaşlılar huzurevinde yaşamayı tercih ediyor. Çocuklarıyla birlikte kalmak istemiyorlar, yaşıtlarıyla kalmak istiyorlar. Hollanda huzurevlerinde yapılacak olan kültür faaliyetleri, bu hususta eğitim almış özel elemanlar düzenliyor. Bu elemanlar yıllık program dahilinde faaliyet yapıyorlar. Ücretsiz gönüllü çalışanı yok. Bizde hiç bir menfaat beklemeden ilgi gösterilmektedir."

Toplantıya, Karabük Vali Yardımcısı Tarkan Keskin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Durmuş Ali Daldallı, Yücel Huzurevi Müdür Vekili Mustafa Kabullar ve dernek yöneticileri katıldı.