"Zafranbolu Uçağı"nın maketi yapıldı

"Zafranbolu Uçağı"nın maketi yapıldı
"Zafranbolu Uçağı"nın maketi yapıldı
KARABÜK (AA) - Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, 1931 yılında halkın bağışlarıyla alınan ve daha sonra Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim...

KARABÜK (AA) - Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, 1931 yılında halkın bağışlarıyla alınan ve daha sonra Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilen "Zafranbolu Uçağı"nın yapılan ahşap maketi, düzenlenen törenle açıldı.

Misak-ı Milli Meydan'ına düzenlenen törende konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Safranbolu'nun Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda 4 bin civarında şehit verdiğini söyledi.

Halkın bağışlarıyla alınan uçağın Safranbolu için büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Aksoy, " Bugün Safranbolu'nun bir değeri olan uçağın ahşaptan yapılmış maketini açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Uçak, Şehitler Anıtı'nın orada duruyor. Safranbolu'ya gelenler ilk önce buradan geçiyor. Bizde o nedenle maketi buraya koymayı uygun gördük. Bu maket belediyemize ait atölyede yapıldı. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

- "Zafranbolu Uçağı" 

Kurtuluş Savaşı sonrası Hilal Ahmer (Kızılay) ve Türk Tayyare Cemiyeti'nin ülke genelinde başlatmış olduğu yardım faaliyetleri sonucunda 250 civarında uçak üretilmiş veya satın alınmıştır. Bu kapsamda 1928-1930 yılları arasında Safranbolu halkından toplanan yardımlarla Breguet XIX-A-2 Keşif Uçağı alınmış, Safranbolu'da iniş ve kalkış yapabileceği uygun bir alan bulunmaması nedeniyle 30 Ağustos 1931 tarihinde Kastamonu'da yapılan bir törenle uçağa "Zafranbolu" adı verilerek Türk Hava Kuvvetleri'ne armağan edilmiştir.

Bunun anısına 2006 yılında Türk Hava Kuvvetleri'nden alınan başka aynı model uçak, ilçeye hakim bir seyir tepesinde sergilenmeye başladı.