AK Parti Antalya Milletvekili Elvan, Karaman'da

AK Parti Antalya Milletvekili Elvan, Karaman'da
AK Parti Antalya Milletvekili Elvan, Karaman'da
- "(terör olayları) Bizlerin samimi, iyi niyetli, sorunun çözümüne yönelik yaklaşımlarımızı bir anlamda bu terör örgütü kötüye kullanmıştır. Sorunu daha da karmaşık hale dönüştürmeye çalışmıştır. Biz sorunu çözmek istiyoruz" - "Evleri, dükkanları, araçları yakarak barış sağlanamaz. Çözüm süreci gerçekleşemez. Hükümetimiz gereken bütün önlemi almıştır"

KARAMAN (AA) - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Lütfi Elvan, (terör olayları) samimi, iyi niyetli, sorunun çözümüne yönelik yaklaşımların bir anlamda terör örgütünün kötüye kullandığını belirterek,"Sorunu daha da karmaşık hale dönüştürmeye çalışmıştır. Biz sorunu çözmek istiyoruz" dedi.

Bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Karaman'a gelen Elvan, Polisevi'nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Karaman'da devam eden yatırımların son durumlarıyla ilgili bilgi veren Elvan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili bir soruya Elvan, "7 Haziran'dan bugüne kadar AK Parti olarak son derece açık, şeffaf bir yaklaşım içerisinde olduk. Tüm partilere açık olduğumuzu, hiçbir ön koşulumuzun olmadığını açıkça ifade ettik. Diğer partiler gibi zaman zaman değişik beyanatlar verme yaklaşımı içerisinde olmadık. Zik zak yapmadık. Açık ve net olarak düşüncelerimizi ifade ettik" diye konuştu.

HDP Genel Başkanının AK Parti ile koalisyon yapmayacağını ifade ettiğini,  MHP Genel Başkanının da muhalefette kalmak istediklerini söylediğini anımsatan Elvan, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede de CHP ile acaba bir koalisyon kurabilir miyiz? düşüncesiyle görüşmelere başladık. Bu görüşmelerde ben yer aldım. Görüşmelerle ilgili raporumuzu Genel Başkanımıza, Başbakanımıza arz ettik. Bu çerçevede hem partimiz hem de CHP bir değerlendirme yapacak. Elbette pazartesi günü Başbakanımız ve Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  bir araya gelecek. Her iki taraf da kendi düşüncelerini ifade edecek. Parti kurullarında da bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra nihai bir karar verilecek. Bu aşamada benim herhangi bir şey söylemem mümkün değil.  Biz bugüne kadar çok yoğun bir çaba sarf ettik. Ancak böyle bir imkan olmaması halinde tabii ki tek bir seçenek kalıyor o da erken seçim. Şu an bunun ilerisinde bir şey söylemem mümkün değil. Neticede iki genel başkan görüşmesi ve parti kurullarının bu konudaki gerekli değerlendirmeleri ona göre nihai bir karar vermesi bekleniyor."

- Terör olayları

Elvan, son günlerde artan terör olaylarını da değindi.

Bu sorunu samimi olarak çözmek istediklerini vurgulayan Elvan, çözüm süreci kapsamında çok yoğun çalışmalar yürütüldüğünü ama buna rağmen maalesef  PKK ve yan kuruluşlarının bir taraftan barış deyip diğer taraftan vatandaş üzerinde her türlü baskı ve vesayeti oluşturmaya çalıştığını dile getirdi.

Bazı illerde PKK terör örgütünün vergi adı altında para toplamaya çalıştığını aktaran Elvan, şöyle devam etti:

"Bunların hepsi konuşuluyor. Bölge halkı biliyor bunları. Bizlerin samimi, iyi niyetli, sorunun çözümüne yönelik yaklaşımlarımızı bir anlamda bu terör örgütü kötüye kullanmıştır. Sorunu daha da karmaşık hale dönüştürmeye çalışmıştır. Biz sorunu çözmek istiyoruz. Kamu düzeni o bölgede sağlanacak, sağlanmak zorunda. Evleri, dükkanları, araçları yakarak barış sağlanamaz. Çözüm süreci gerçekleşemez. Hükümetimiz gereken bütün önlemi almıştır. Hem kamu düzeni sağlanması konusunda hem de bu terör örgütünün faaliyetlerini bir anlamda ortadan kaldırılması illegal yasa dışı baskıcı faaliyetlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarını hükümetimiz sürdürmektedir."