Çiftçiye "dane kaybı" uyarısı

Çiftçiye "dane kaybı" uyarısı
Çiftçiye "dane kaybı" uyarısı
- Karaman Ziraat Odası Başkanı Muğlu, çiftçilerin biçerdöverin biçtiği alanı kontrol ederek olası dane dökülmesinde operatörü uyarması gerektiğini bildirdi

KARAMAN (AA) - Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, çiftçilerin biçerdöverin biçtiği alanı kontrol ederek olası dane dökülmesinde operatörü uyarması gerektiğini belirtti.

Muğlu, yaptığı açıklamada, ilde hububat hasat döneminin yaklaştığına dikkati çekti.

Önümüzdeki birkaç gün içinde arpa hasadının yapılabileceğini ifade eden Muğlu, çiftçileri hasat sırasında yaşanan dane kayıplarına karşı uyardı.

Dane kaybının Karaman ve ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini vurgulayan Muğlu, şunları kaydetti:

"Bölgemizde hububat hasat dönemi başlamak üzere. Çiftçilerimiz hasat sırasında biçerdöverin arkasından dökülen sapları ve desteleri mutlaka kontrol etmelidir. Dökülen danelerin fazla olduğunu gördüklerinde biçerdöver operatörlerini uyarsınlar. Önceki yıllarda dane kayıpları yüzde 10'ların üzerinde olurdu. Fakat son yıllardaki ikaz ve uygulamalarla bu oran yüzde 2'lere kadar düştü. Biz, hiç olmamasından yanayız. Bu bakımdan çiftçimiz tarlasındaki ekin biçilirken mutlaka biçerdöverin döküp dökmediğini kontrol etsin. Böyle bir durumla karşılaştığı anda mutlaka tarım müdürlüklerine ve ziraat odasına haber vermelerini istiyoruz."


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  ülke

  ,

  Karşı