Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
KARAMAN (AA) - Karaman Valisi Murat Koca, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.Koca, mesajında, engelliliğin, yalnızca...

KARAMAN (AA) - Karaman Valisi Murat Koca, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Koca, mesajında, engelliliğin, yalnızca engellileri ve ailelerini değil toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorun olduğunu belirtti.

Engellilerin sorunlarını iyi anlamak ve onlara uygun çözümler üretip, meslek edinmelerini sağlayarak, üretken hale gelmelerini ve toplumsal hayata katılmalarını sağlamanın devletin öncelikli görevleri arasında yer aldığını ifade eden Koca, şunları kaydetti:

"Amacımız üretime katılamayan, bazı hizmetlere ulaşmakta zorlanan engellilerimizin toplumsal hayata etkin katılımlarını sağlamaktır. Karaman Valiliği olarak bu anlayış ve sorumluluk duygusuyla konuya hassasiyetle yaklaşıyor; engellilerimizin, kendine yeterli, üretken, özgür bireyler haline gelmelerini ve toplumla bütünleşmelerini sağlayacak hizmetlerden, azami ölçüde istifade etmesine dönük çalışmalar yapıyoruz. Bu konularda devletimize olduğu kadar, halkımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza da görev düştüğü bilinciyle hareket eden ve her zaman destek ve katkılarıyla engellilerimizin yanında olan tüm hayırsever kişi ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu düşüncelerle Dünya Engelliler Günü'nün engelli vatandaşlarımız ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını diliyor; sağlıklı, mutlu ve onurlu bir yaşam diliyorum."