Dünya İnsan Hakları Günü

Dünya İnsan Hakları Günü
Dünya İnsan Hakları Günü
KARAMAN (AA) - Karaman Valisi  Murat Koca, "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Koca...

KARAMAN (AA) ? Karaman Valisi  Murat Koca, "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. 

Vali Koca mesajında,  Birleşmiş Milletler Teşkilatınca İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilmesi dolayısıyla her yıl 10 Aralık'ın "Dünya İnsan Hakları Günü" olarak kutlandığını hatırlattı.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin, tüm dünya devletleri tarafından ortak değerler olarak kabul edilen insan hakları ilkelerini düzenlediğini ifade eden Koca, şunları kaydetti:

" İnsan hakları insanca yaşamanın teminatıdır. İnsanın en temel hakkı yaşama hakkıdır. Yaşama hakkına saygı duyulması ve kişi güvenliğinin muhafaza edilmesi medeni bir toplumun gereğidir. Yaratılmışların en şereflisi olan insanoğlu, bu şeref ve onur çerçevesinde rengi, ırkı, dini ve dili ne olursa olsun insan olduğu için her türlü hak ve hukuk alanında eşit haklara sahiptir.  'Yaradılanı severiz yaradandan ötürü' düşüncesini kendine ilke edinmiş olan milletimizin bir ferdi olarak, tüm bireylerin insan haklarının saygı göreceği bir dünya oluşturma çabası ve kararlılığıyla 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nü kutluyor, dünyada yaşanan tüm sıkıntıların sona ermesini; adalet, eşitlik, özgürlük temelinde mutlu bir gelecek diliyorum."