Ermenek Maden Şehitleri Aileleri Tapu Teslim Töreni (2)

Ermenek Maden Şehitleri Aileleri Tapu Teslim Töreni (2)
Ermenek Maden Şehitleri Aileleri Tapu Teslim Töreni (2)
- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Türkiye'de 559 tane yer altı madeni var. Bunun 217'si kömürle alakalı. Yaptığımız kontroller sonucu herhangi bir sıkıntı, benzer bir kaza yaşanmaması adına yarısı kapatılmış durumda" - "Bu acıyı bir daha yaşamayalım. Hep beraber bunların önüne geçmek için gayret gösterelim. Bazı kardeşlerimiz diyorlar ki; 'bu bizim iş kapımız, ekmek kapımız' ama biz bu ekmek kapısının yeni bir acı noktasına dönüşmesini istemeyiz. Bunu, hiçbir zaman için olsun istemeyiz. O yüzden bu tedbirleri alıyoruz"

KARAMAN (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye 'de 559 yer altı madeni olduğunu belirterek, "Bunun 217'si kömürle alakalı. Yaptığımız kontroller sonucu herhangi bir sıkıntı, benzer bir kaza yaşanmaması adına yarısı kapatılmış durumda" dedi.

Yıldız, Ermenek Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi'nde, ilçede hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine verilecek evlerin tapu dağıtım töreninde, Ermenek'e gelirken bu acıyı hep beraber paylaştıklarını ve acının herkesi derinden yıktığını söyledi.

Edirne'den Kars'a kadar Ermenek'teki acının hep yerde hissedildiğini dile getiren Yıldız, bütün bakanların Hükümet 'i temsilen ilçede bulunduklarını ifade etti. 

"Tabii ki, bu acı kolay bir acı değil, katlanılabilir bir acı değil. Buradaki her türlü feveranın normal olduğunu, bunun hep beraber kardeşhane paylaşılması lazım geldiğini, bir kez daha vurgulamak isterim" diyen Yıldız, bir yandan imkanı oluşması için bir yandan da Türkiye'de kaynakların oluşması açısından gayret gösterildiğini kaydetti.

- "Bu acıyı bir daha yaşamayalım"

 Bunların da çalışma hayatına uygun olması gerektiğine dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:

"Türkiye'de 559 tane yer altı madeni var. Bunun 217'si kömürle alakalı. Yaptığımız kontroller sonucu herhangi bir sıkıntı, benzer bir kaza yaşanmaması adına yarısı kapatılmış durumda. Her ne kadar istemiyor olsak da bu acıyı paylaşırken bu bilgileri de vermek zorundayım. Bunların içerisinde Ermenek'te olanlar da var. Çalışma Bakanlığımız ile son yaptığımız toplantılarda üç ocağın iki tanesinde bu şartlar yerine getirildi ve açılıyor. Diğer üçüncü ile alakalı çok kısa süre içinde Valiliğimize bu yazıyı yazıyoruz ve bütün ocaklarımız burada açık olarak devam etmiş olacak. Bu acıyı bir daha yaşamayalım. Hep beraber bunların önüne geçmek için gayret gösterelim. Bazı kardeşlerimiz diyorlar ki; 'bu bizim iş kapımız, ekmek kapımız' ama biz bu ekmek kapısının yeni bir acı noktasına dönüşmesini istemeyiz. Bunu, hiçbir zaman için olsun istemeyiz. O yüzden bu tedbirleri alıyoruz. Arkadaşlarımız o iş yerlerinin açılmasını isterken, çalışma şartlarına, iş sağlığı, iş güvenliğiyle ilgili konulara mutlaka dikkat etmemiz lazım. Kömür ocaklarının haricinde olanlar da var. Görevimizin zor ve sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Bu sorumluluğu omuzlarımızda hissediyoruz."

Üzüntünün paylaşıldığı gibi buruk sevinci paylaşmak için Ermenek'e geldiklerini aktaran Yıldız, bu acıların Türkiye'nin birçok yerinde tekrarlanmaması için kontrollere devam ettiklerini kaydetti.

Bağışları nedeniyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne, 18 acılı ailenin ve 18 madencinin adına teşekkür eden Yıldız,  bundan sonraki süreçte de bu tür buruk da olsa yanacak sevinçli günlerde hep beraber burada olacaklarını söyledi.

Yıldız'ın konuşması sırasında, salonda bulunanlar slogan atarak Bakan Yıldız'ı alkışladı. Bunun üzerine bazı aileler, "Bizim canımız gitti, siz neye slogan atıyor, alkışlıyorsunuz" diyerek tepki gösterdi.

(Sürecek)