Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalması

Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalması
Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalması
- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Yoğun çabalar sonucunda 2 işçi kardeşimizin cansız bedenine ulaşıldı. Bir müddet sonra onları çıkaracağız" - "Ailelerimizin, özellikle 18 işçi kardeşimizin ailelerinden tespit edilmiş bulunan 24 yakını üzerinde Başsavcılığımızın uygun görmesi halinde DNA testi yapılacak" - İki işçinin, "ikinci başyukarı" olarak tabir edilen yerin üst kısmından çıkarılacağı öğrenildi

KARAMAN (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , Ermenek'te kömür ocağında mahsur kalan işçilerden 2'sinin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.

Ermenek'te kömür madeninde mahsur kalan işçilere ulaşılması için yürütülen çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldız, arama kurtarma ekiplerinin yoğun çabaları sonucunda iki işçinin cansız bedenine ulaştıklarını belirtti.

Bir müddet sonra bu işçileri çıkaracaklarını ifade eden Yıldız, "Bundan sonra bir süreç var. O süreç içinde AFAD ekibinin ve AFAD Başkanının yürüteceği bir çalışma olacak. Buradan ambulanslarla Ermenek Devlet Hastanesine kaldırıldıktan sonra savcılığın uygun görmesi halinde aileleriyle beraber DNA  testine tabi tutulacaklar. Buna savcılığımız karar verecek" dedi.

Yıldız, şunları kaydetti:

"Ailelerimizin, özellikle 18 işçi kardeşimizin ailelerinden tespit edilmiş bulunan 24 yakını üzerinde Başsavcılığımızın uygun görmesi halinde DNA testi yapılacak. Bizim arama kurtarma faaliyetlerimiz 24 saat kesintisiz şekilde devam ediyor. Şu anda bulunduğumuz noktada bazı problemlerimiz var, bazı yerlerde çökmeler var. Bir kısım yerlerde kömürün zeminde 1-1,5 metreye kadar çıktığı yerler var. Onları temizliyor olmamız lazım."

Suyun çekimiyle alakalı desandrede geldikleri 306 metrelik yürüme yolunda da bazı sıkıntılar oluştuğunu anlatan Yıldız,  bu sıkıntıları gidermek için çalıştıklarını bildirdi.

-"Metan gazı seviyesinde yükselme oldu"

Yıldız, ocaktaki çalışmaların devam edeceğini vurgulayarak, "Bu arada metan gazı seviyesinde bir miktar yükselme oldu. Emniyet açısından yalnızca nefeslikte bulunan arkadaşlarımızı geçici bir süreliğine dışarı çıkardık. Yalnızca oksijen gazı maskeli arkadaşlar kurtarma ekiplerini oluşturacaklar. Kısa bir müddet sonra diğer ekipleri de ocağa alacağız" dedi.

Gazetecilerin, işçilerin cansız bedenlerinin nerede bulunduğuna ilişkin bir sorusu üzerine Yıldız, "Tahmin ettiğimiz yerlerden bir tanesinde, nefeslikte "başyukarı" dediğimiz bölümde kardeşlerimizin yemek yediklerinin söylendiği bir bölge vardı, o bölgeye yakın bir yerde tespit edildi. Başyukarı kısmından 35 metrelik bir girdi var, arkadaşlarımız sonuna kadar gittiler. Kömür çökmeleri olduğu için çok zor şartlarda o noktaya ulaşıldı. 2 işçi kardeşimizi oradan aldıktan sonra oranın zemini temizlenecek, diğer bölgelerdeki çalışmalara devam edilecek" diye konuştu.

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, cansız bedenlerine ulaşılan 2 işçi, "ikinci başyukarı" olarak tabir edilen yerin üst kısmından çıkarılacak.