Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalması

Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalması
Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalması
- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: - "Suyun boşaltıldığı bölgelere girdikçe işimizin daha zor olduğunu görüyoruz. Madendeki suyun beslendiğini düşünmüyoruz. Suyun merkezine yaklaştıkça işimiz zorlaşıyor" - "Adli Tıp Kurumundan netice alınır alınmaz cenazeleri ailelere teslim edeceğiz"

KARAMAN (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalmasına ilişkin, "Suyun boşaltıldığı bölgelere girdikçe işimizin daha zor olduğunu görüyoruz. Madendeki suyun beslendiğini düşünmüyoruz. Suyun merkezine yaklaştıkça işimiz zorlaşıyor" dedi.

Çalışmalarının sürdüğü maden sahasında gazetecilerle yemekte buluşan Yıldız, arama kurtarma faaliyetleri hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Yıldız, madende yürütülen çalışmanın hızını tahmin edemediklerini söyledi. Bu süreç içinde sabırlı olunması gerektiğini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Suyun boşaltıldığı bölgelere girdikçe işimizin daha zor olduğunu görüyoruz. Madendeki suyun beslendiğini düşünmüyoruz. Suyun merkezine yaklaştıkça işimiz zorlaşıyor. Öyle anlaşılıyor ki bütün bölgelere girmemiz gerekecek. Ulaşamayacağımız bir nokta kalacağını düşünmüyorum. Cenazelerin çıkartılmama olasılığını büyük aksilik olmazsa düşünmüyoruz."

Madenden çıkarılan iki işçinin  DNA örneklerinin Adli Tıp Kurumuna gönderildiğini hatırlatan Yıldız, "Adli Tıp Kurumundan netice alınır alınmaz cenazeleri ailelere teslim edeceğiz. Firma sahibi ile bugüne kadar hiç görüşmedim ama bundan sonra görüşmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çalışmaları uzun soluklu düşünüyoruz. Ailelere de bunu söylüyor ve dinlenmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldız, daha sonra madendeki yürütülen çalışmaları basın mensuplarına kroki ile anlattı.