Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalması (2)

Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalması (2)
Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalması (2)
- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: - "Öncelikle bir kuyuya benzetirsek dediğim konu şu; bir desandre bir de nefeslik kısmı, 2 tane giriş ve çıkışı olduğunu kabul edelim. Biz şu anda 18 kardeşimizi hemen hemen dip noktalarda arıyoruz. Yani bu bizim mesafemizin daha uzun olduğunu gösteriyor. Dikine kod 170 metre ama yürüme yolu itibarıyla baktığımızda 1300 metreye yakın. Suyun 4'te 3'ünü, yürüme yolunun da 3'te 2'sini ancak bitirdik. Yani şu anda diğer 3'te 1'i ile alakalı henüz oraya girmiş değiliz" - "Suyun eğer yandaki ocaktan boşaldığı kanaatimiz güçlenirse, kuvvetlenirse, net ve kesin olarak burada bir işletmecilik hatasının olduğunu söyleyebiliriz"

KARAMAN (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , Ermenek'te kömür ocağında 18 işçinin mahsur kalmasına ilişkin, "Biz şu anda 18 kardeşimizi hemen hemen dip noktalarda arıyoruz. Yani bu bizim mesafemizin daha uzun olduğunu gösteriyor. Dikine kod 170 metre ama yürüme yolu itibarıyla baktığımızda 1300 metreye yakın. Suyun 4'te 3'ünü, yürüme yolunun da 3'te 2'sini ancak bitirdik. Yani şu anda diğer 3'te 1'i ile alakalı henüz oraya girmiş değiliz" dedi.

Bakan Yıldız,  maden ocağı yakınlarındaki toplantı alanında gazetecilere yaptığı açıklamaların ardından sorulara cevap verdi. 

Madenin işletilmesi sırasında, eski madenin altına girilip girilmediğiyle ilgili bir soru üzerine Yıldız, "Öncelikle bir kuyuya benzetirsek dediğim konu şu; bir desandre bir de nefeslik kısmı, 2 tane giriş ve çıkışı olduğunu kabul edelim. Biz şu anda 18 kardeşimizi hemen hemen dip noktalarda arıyoruz. Yani bu bizim mesafemizin daha uzun olduğunu gösteriyor. Dikine kod 170 metre ama yürüme yolu itibarıyla baktığımızda 1300 metreye yakın. Suyun 4'te 3'ünü, yürüme yolunun da 3'te 2'sini ancak bitirdik. Yani şu anda diğer 3'te 1'i ile alakalı henüz oraya girmiş değiliz" ifadelerini kullandı

Suyun basınçla beraber, 5-6 atü'lük bir basınçla galerinin içerisine boşaldığını anlatan Yıldız, boşalma yerine, özellikle duvarın ya da kömürün yarıldığı yere henüz ulaşamadıklarını aktardı.

Yıldız, bu nedenle bu kısmın kodlarını, su seviyelerinin net halini, o bölgeye ulaştıktan sonra verebileceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Suyun yarılma yerinin olma ihtimali olan yer, bizim 75-80 metre yaklaştığımız bir yer. Oraya yaklaştıktan sonra işimiz bitmiyor. Sırf bu kısımla alakalı net söyleme ihtimalimiz var. Ondan sonra desandre ve nefesliğin asıl buluştuğu, çanağın dibi, o kısma doğru ineceğiz. Dolasıyla hem desandre hem de nefeslik kısmından su pompası tekrar indiriyoruz. An ben an karşımıza çıkan, değişen tabloları doğru bir şekilde değerlendiriyoruz."

- Suyun yandaki ocaktan boşaldığı iddiası

Yıldız, çalışmalar sırasında önlerine çıkan bariyerin durumuyla ilgi başka soru üzerine, o bariyeri aştıklarını ve arkasında bozulmuş tahkimat olduğunu, üst tavanın da çöktüğünü gördüklerini belirtti.

Bir gazetecinin iki maden ocağının birbirlerine ne kadar yaklaşabileceği yönündeki mevzuatı sorması üzerine Yıldız, şöyle konuştu:

"(Suyun) Eğer yandaki ocaktan boşaldığına net olarak karar verirsek ve kanaatimiz bir olursa, tabii ki burada işletmecilik hatasının olduğunu 
çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani bir önceki ocak bunlar ne kadar birbirine girdi, ne kadar ayrıştı, bunların bir yaklaşma 
mesafeleri var. Bütün alanların birbiriyle ne kadar çakıştığını görmemiz gerekiyor. Bu mesafelere ulaştıktan 
sonra bunları rahatlıkla söyleyebileceğiz. Ama suyun eğer yandaki ocaktan boşaldığı kanaatimiz güçlenirse, kuvvetlenirse, net ve kesin olarak burada bir işletmecilik hatasının olduğunu söyleyebiliriz."

- Ailelerden DNA örnekleri

Yıldız, ailelerden DNA örneklerinin alınıp alınmayacağı yönündeki soru üzerine de bu konuyla alakalı herhangi bir aksaklık olmaması, yanlışlığa düşülmemesi ve emin olunması için böyle bir yola başvurabileceklerini söyledi. İşçilerin çıkartılması ve yapılan teşhislerden sonra DNA noktasına gelebileceklerini vurgulayan Yıldız, "İnsanlar aleminde, niyetlerimiz ve gayretlerimizle beraber uğraşıyoruz. Çıktıkça karar vereceğiz ama bu sorduğun soru ihtimal dahilinde olan bir sorudur" diye konuştu.

Bakan Yıldız, açıklamasının ardından not defteri üzerine çizdiği krokiyle basın mensuplarına madenin yapısıyla ilgili bilgiler verdi.

(Bitti)