Ermenek'teki maden faciası davası

Ermenek'teki maden faciası davası
Ermenek'teki maden faciası davası
- Tutuksuz yargılanan sanık Zeybek: - "Nezaretçi defterlerinin jandarmaya teslim edileceği, imza atılmazsa eksik evrak olacağından sıkıntı yaşanacağı söylenince, imzalarımı tamamlamak üzere olaydan birkaç gün sonra kantara gidip imza attım" - "Birkaç gün sonra deftere baktığımda geriye dönük rapor da düzenlendiğini gördüm. Hatta raporlara bazı maddeler eklendiğini gördüm. Sonra da savcılığa bilgi verdim ve araştırılmasını istedim"

KARAMAN (AA) - Ermenek ilçesinde 18 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasına ilişkin davanın duruşmasında, ocakta idari personel olarak çalışan sanık Mehmet Zeybek, nezaretçi defterlerinin jandarmaya teslim edileceği, imza atılmazsa eksik evrak olacağından sıkıntı yaşanacağı söylenince, kazadan birkaç gün sonra kantara gidip imza attığını söyledi.

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz yargılanan Zeybek, savunmasında, ocakta idari personel olarak çalıştığını, üretilen kömürün hesabı, tahsilatı gibi işleri takip ettiğini belirtti. 

Kendisine genel vekaletname verildiğini dile getiren Zeybek, geçen yıl haziran ayında kantarda ocaklardaki eksikliklerin giderilmesi için toplantı yapıldığını bildirdi.

Sondaj makinesiyle ilgili araştırma yaptırılmasının istendiğini aktaran Zeybek, "Sondaj makinesi için sadece araştırma yapılacaktı. Araştırma yapılması için ben de onay verdim. Sonra öyle kaldı. Tek sondaj makinesinin yetmeyeceği görüşü dile getirildi. 'Herkes kendi alsın' dendi" ifadelerini kullandı.

Faciadan sonra, jandarmaya teslim edilecek nezaretçi defterinin, bazı bölümlerinde imzasının olmadığı yönünde kendisine bilgi verildiğini anlatan Zeybek, şunları kaydetti:

"Nezaretçi defterlerinin jandarmaya teslim edileceği, imza atılmazsa eksik evrak olacağından sıkıntı yaşanacağı söylenince, imzalarımı tamamlamak üzere olaydan birkaç gün sonra kantara gidip imza attım. Birkaç gün sonra deftere baktığımda geriye dönük rapor da düzenlendiğini gördüm. Hatta raporlara bazı maddeler eklendiğini gördüm. Sonra da savcılığa bilgi verdim ve araştırılmasını istedim."


  ETİKETLER:

  Maden

  ,

  Ceza

  ,

  personel

  ,

  rapor