Ermenek'teki maden faciası davası

Ermenek'teki maden faciası davası
Ermenek'teki maden faciası davası
- Kazada eşini kaybeden Çoksöyler: - "Sondaj makinesi alacak paraları yoksa işçilerden toplasalardı. Ben parmağımdaki yüzüğü çıkarır verirdim. İnsan ciğeri olmadan nefes alabilir mi? Bunlar benim ciğerimi aldılar" - Kazada iki oğlunu kaybeden Haznedar: - "Siz anne baba değil misiniz? Bir anneye yazık değil mi? Birini bir ocağa diğerini başka ocağa koysaydınız olmaz mıydı?"

KARAMAN (AA) - Karaman'ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili davanın duruşmasında, kazada eşini kaybeden Şadiye Çoksöyler, "Sondaj makinesi alacak paraları yoksa işçilerden toplasalardı. Ben parmağımdaki yüzüğü çıkarır verirdim. İnsan ciğeri olmadan nefes alabilir mi? Bunlar benim ciğerimi aldılar" dedi.

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanık avukatlarının savunmalarının ardından müştekilere söz verildi.

Kazada ölen Osman Çoksöyler'in eşi Şadiye Çoksöyler, işçilere, ellerinin kömür karasıyla kuru ekmeğin yedirilmeye çalışıldığını söyledi.

Eşinin onu da yemeden gittiğini ifade eden Çoksöyler, "Yeni yasadan dolayı 150-200 lira yemek parası vermemek için ocağın içinde yemek yiyorlardı. 200 lira için bizim canımızı yediler. Ocaklar kapalıyken mühendis Yavuz Özsoy, eşim de dahil herkesi tehdit edip, 'tazminatlarınızı alamazsınız, işten çıkartılırsınız' diyerek ikna etti" diye konuştu.

- "Bunlar benim ciğerimi aldılar"

 Eşinin işe başladığı gün kazanın olduğunu anlatan Çoksöyler, "Benim, çocuğumun suçu ne?" diye sorduktan sonra, 11 aylık kızının babasını hiç göremeyeceğini ifade etti.

Çoksöyler, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep ederek, "Sondaj makinesi alacak paraları yoksa işçilerden toplasalardı. Ben parmağımdaki yüzüğü çıkarır verirdim. İnsan ciğeri olmadan nefes alabilir mi? Bunlar benim ciğerimi aldılar" dedi.

- "Siz anne baba değil misiniz?"

Kazada oğulları Kerim ve Ali Haznedar'ı kaybeden Saadet Haznedar, konuşmasına sanıkları işaret ederek, "Bunların cezalandırılmasını istiyorum" diye başladı.

Sözleriyle salondakileri duygulandıran Haznedar, şunları kaydetti:

"Sizin de evlatlarınız vardır. Yazık değil mi bana, gelinlerime, torunlarıma. Ben yavrularıma kimsenin ekmeğini yedirmedim. Siz anne baba değil misiniz? Bir anneye yazık değil mi? Birini bir ocağa diğerini başka ocağa koysaydınız olmaz mıydı? Evlatlarım bana ahirette 'sen bizim hakkımızı niye aramadın?' diye sorarsa ne diyeceğim. Hepsinden şikayetçiyim."


  ETİKETLER:

  Yemek

  ,

  Maden

  ,

  Ceza

  ,

  lira