Ermenek'teki maden faciası davası

Ermenek'teki maden faciası davası
Ermenek'teki maden faciası davası
- Müşteki avukatlarından Akkuş: - "MİGEM eksikliklerden dolayı 'insan ölür' diye ocağı kapatmasına rağmen 'sen aç çalışsın, sonucuna biz katlanırız' denildiğini görüyoruz. Sondaj makinesi alınmamasında ise tek gerekçe para" - "Basit yaralama, hırsızlık ve hakaretten insanları tutuklayacağız, 18 işçinin öldüğü, 450 yılla yargılanan insanları serbest mi bırakacağız? Delil karartma ihtimali olduğu için tutuksuz yargılananlardan bazıları da tutuklansın" - Avukat Taşçı: -"Tehlikeli çalışmayla azami kömürü alabilmek için gayret gösterilirken 18 işçinin hayatı düşünülmemiştir"

KARAMAN (AA) - Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili davanın duruşmasında, müşteki avukatlarından Anıl Akkuş, Maden İşleri Genel Müdürlüğünün (MİGEM), eksikliklerden dolayı kapatmasına rağmen ocağın açıldığının görüldüğünü belirtti.

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, müşteki ve mağdurların ardından vekillerine söz verildi. Avukat Anıl Akkuş, "İyi ki daha önceki su patlamaları öğle arasına denk gelmiş. Yoksa buraya ilk gelmemiz olmayacaktı" diyerek, konuşmasına başladı.

Madeni defalarca su bastığını, bağ atamaz hale gelindiğini aktaran Akkuş, olası kastın söz konusu olduğunu savundu.

Olayı "katliam" olarak değerlendiren Akkuş, şunları söyledi:

"Ocaktan gelen suya tadılarak mı bakılır? Bu kişi, bizim zekamıza hakaret etmiyorsa akıl sağlığı raporu alalım. MİGEM eksikliklerden dolayı 'insan ölür' diye kapatmasına rağmen, 'sen aç çalışsın, sonucuna biz katlanırız' denildiğini görüyoruz. Sondaj makinesi alınmamasında ise tek gerekçe para . Basit yaralama, hırsızlık ve hakaretten insanları tutuklayacağız, 18 işçinin öldüğü, 450 yılla yargılanan insanları serbest mi bırakacağız? Delil karartma ihtimali olduğu için tutuksuz yargılananlardan bazıları da tutuklansın." 

Avukat Mehmet Kasap, sanık Abdullah Özbey'in "dört madenden aylık 100 bin lira gelirim var" dediğini hatırlatarak, para olmadığından bir sondaj makinesi alınmadığını ama işçi yakınlarının ineğini, yüzüğünü, maaşlarını verip alabileceklerini söylediğini bildirdi.

Avukat Tarık Taşcı, kazanın nedeninin imalat haritası ve sondaj makinesi olmamasına bağlandığına işaret ederek, "Ama bu iki unsur olsa bile ifadelerden, kullanılmayacağı anlaşılıyor. Amaç azami kömürü alabilme gayretidir" dedi.

- "18 işçinin hayatı düşünülmemiştir"

Tüm olumsuzluklara bir şekilde göz yumulduğunu ileri süren Taşçı, "(Bu kaza olacak ama ne zaman olacak? İnşallah olmasın da alabildiğimiz kadar kömürü alıp maddi sıkıntılara çözüm bulalım) denilmiş. Tehlikeli çalışmayla azami kömürü alabilmek için gayret gösterilirken, 18 işçinin hayatı düşünülmemiştir" ifadelerini kullandı.

Avukat Gülşen Uzuner de diğer tutuksuz sanıkların da mahkeme huzuruna getirilmesini talep etti.

Ara verilen duruşmaya öğleden sonra devam edilecek.


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  Maden

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  Avukat

  ,

  lira

  ,

  zaman

  ,

  gülşen