Ermenek'teki maden faciası davası

Ermenek'teki maden faciası davası
Ermenek'teki maden faciası davası
- Müşteki avukatlarından Kasap: - "Biz, 'Bunlar bu insanları öldürdüler' diyemeyiz. Fakat burada çok açık olan bir şey var. 'Ölürlerse ölsün' denmiş. Bu da tam olası kasta tekabül ediyor. Böyle olduğu taktirde bizim iddialarımız, gerekçelerimiz ortaya konulduğunda sanıkların 450 yılla yargılanması söz konusu olacak"

KARAMAN (AA) - Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasına ilişkin davanın müşteki avukatlarından Mehmet Kasap, "Biz, 'Bunlar bu insanları öldürdüler' diyemeyiz. Fakat burada çok açık olan bir şey var. 'Ölürlerse ölsün' denmiş. Bu da tam olası kasta tekabül ediyor. Böyle olduğu taktirde bizim iddialarımız, gerekçelerimiz ortaya konulduğunda sanıkların 450 yılla yargılanması söz konusu olacak" dedi.

Kasap, Adliye bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, sanık sorgularının bittiğini, müştekilerin ifadelerinin alındığını söyledi.

Müdahil vekilleri olarak beyanlarını söyleyip, iddialarını ortaya koyduklarını belirten Kasap, "Burada bulunmayan diğer sanıkların da  duruşma salonuna getirilmesini istedik. Öncelikle bunlarla ilgili olarak yakalama kararının verilmesini, tutuklanmalarını, şayet bu mümkün değilse en azından mutlaka orada hazır bulunmaları gerektiği talebinde bulunduk. Mahkeme , taleplerimizi toplu bir şekilde değerlendirecek" diye konuştu.

İddianamenin çok kapsamlı şekilde hazırlandığını, fakat hukuki değerlendirme kısmında "birden fazla kişinin ölümüne neden olmak"tan dolayı dava açıldığını anlatan Kasap, şunları ifade etti:

"Burada da 'en üst sınırdan 2 yıldan 15 yıla kadar' diyor kanun. En üst sınırdan verildiğini kabul etseniz 15 yıl. Daha sonra yarı oranda bilinçli taksiri uygulasanız yarı oranda artıracaksınız. Bu da 22,5 yıllık bir cezaya tekabül ediyor. 22,5 yıl da 18 canın karşılığı olmamalı. Biz, 'Bunlar bu insanları öldürdüler' diyemeyiz. Fakat burada çok açık olan bir şey var. 'Ölürlerse ölsün' denmiş. Bu da tam olası kasta tekabül ediyor. Böyle olduğu taktirde bizim iddialarımız, gerekçelerimiz ortaya konulduğunda sanıkların 450 yılla yargılanması söz konusu olacak."

- "Yeniden bilirkişi incelemesi talep ettik"

Kasap, bilirkişi raporunun yetersiz olduğunu savundu. Kasap, şöyle dedi:

"Bilirkişi raporuna rağmen hazırlanmış iddianamede, oradaki iddiaların, tespitlerin dışına çıkarak iddia makamı bir takım iddiaları gündeme getirmiş. Sanıyorum sanık vekilleri de memnun değil bilirkişi raporundan. Çünkü teknik nezaretçinin kusursuz olduğu söyleniyor. Şu anda tutuklu kişilerin tali kusurlu olduğu söyleniyor. Şu an dışarıda gezen diğer daimi nezaretçilerin de kusursuz olduğu ifade ediliyor. Bugün bir defa daha çok açık şekilde görüldü ki daimi nezaretçilerin, teknik nezaretçilerin kusuru var. Ağır ihmal var. Yeniden bilirkişi incelemesi talep ettik."


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  Maden

  ,

  Bugün

  ,

  İddia

  ,

  duruşma

  ,

  adliye