Ermenek'teki maden faciası davası

Ermenek'teki maden faciası davası
Ermenek'teki maden faciası davası
- Müşteki avukatlarından Kasap: - "(MİGEM yetkilileri hakkında soruşturma izni verilmemesi) Soruşturma izninin verilmemesi yönündeki kararın kaldırılmasıyla ilgili girişimlerimiz olacak. Karar kaldırıldığında bu konuda sorumlu olan kamu görevlilerinin de gelip burada yargılanmalarının önünü açılmasını sağlamış olacağız"

KARAMAN (AA) - Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasına ilişkin davanın müşteki avukatlarından Mehmet Kasap, Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) yetkilileri hakkında soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararın kaldırılması için girişimlerde bulunacaklarını belirterek, "Karar kaldırıldığında bu konuda sorumlu olan kamu görevlilerinin de gelip burada yargılanmalarının önünü açılmasını sağlamış olacağız" dedi.

Kasap, davanın ilk duruşmasının tamamlanmasından sonra Adliye bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bilirkişi raporlarında kusur verilmediği halde yargılanan sanıklar olduğunu söyledi.

Yargılanan 16 sanıktan birçoğuyla ilgili, bilirkişilerin herhangi bir kusur atfetmediğini ifade eden Kasap, "Fakat bilirkişiler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı MİGEM'le ilgili bir kusur atfetmişti. Bilirkişiler, 'Bunların kusuru var. Sondaj makinası başta olmak üzere gerekli ekipmanlar alınmadığı için MİGEM yetkililerinin burada sorumluluğu var' demişti" diye konuştu.

Kasap, kamu görevlilerini doğrudan yargılama yetkisi olmadığı için savcılığın bunu soruşturmadan ayırdığını ve dosyaya başka bir numara verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Savcılık, o soruşturma dosyasından Bakanlık nezdinde girişimde bulunarak soruşturmaya izin verilmesini talep etti. Maalesef 3 Haziran 2015 tarihi itibarıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yargılama izninin verilmediğini öğrenmiş olduk. Yine savcılar, Konya Bölge İdari Mahkemesine bu soruşturma izninin verilmemesine dönük kararın kaldırılması için müracaatta bulunmuş. Bu çok önemli. Türkiye 'de iş cinayetlerinin önünün alınması, bundan sonra bu tür hadiselerin yaşanmaması için neler yapılması gerekiyorsa, sorumlulardan hesap sorulması noktasında bir talebimiz vardı. Fakat maalesef böyle yargılamadan kaçırmak suretiyle sorumluların burada hesabının sorulmasının önüne geçilmek isteniyor."

Konya Bölge İdaresi Mahkemesi nezdinde de bunun takipçisi olacaklarını dile getiren Kasap, "Soruşturma izninin verilmemesi yönündeki kararın kaldırılmasıyla ilgili girişimlerimiz olacak. Karar kaldırıldığında bu konuda sorumlu olan kamu görevlilerinin de gelip burada yargılanmalarının önünü açılmasını sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.