Ermenek'teki maden faciası davası

Ermenek'teki maden faciası davası
Ermenek'teki maden faciası davası
- Ermenek'te 18 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasına ilişkin davanın duruşmasında sanık Karaca: "Sondaj makinesi olsaydı da bu kaza olurdu. Elimizde harita bulunmadığı sürece kaza olurdu"

KARAMAN (AA) - Karaman'ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili davanın duruşmasında, sanık Cemile Karaca, sondaj makinesi olmasının hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini, ellerinde harita bulunmadığı sürece kazanın olacağını savundu.

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, bulunduğu illerden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla söz verilen tutuksuz sanıklardan, daimi nezaretçi maden mühendisi Karaca, binlerce ton suyun altında çalışıldığını bilmediğini söyledi. Kendisinin çalıştığı dönemde eski imalata girmediklerini dile getiren Karaca, eski imalatlara girildiğini sonradan duyduğunu bildirdi.

Eski imalattan kimsenin haberinin olmadığını öne süren Karaca, şunları kaydetti:

"Sondaj makinesi olsaydı da bu kaza olurdu. Elimizde harita bulunmadığı sürece kaza olurdu. Çalışmayan bir ocakta kaymalar olması normal. Kurtarma ekibinde görevliydim. Olaydan sonra kurtarma çalışmalarında kullanmak için ilgililere, çakıştırılmış harita olup olmadığını sordum. Hatta görüşmeyi kaydettim. Bu görüşmeyi de mahkemeye sunuyorum. Kimse bana 'görüntü çek' demedi."

- Yürüme engelli kardeşten sanıklara tepki

Kazada yaşamını yitiren Ömer Cansu'nun yürüme engelli ağabeyi Abdurrahman Cansu'nun, duruşma öncesi salona girmeden önce güvenlik gerekçesiyle koltuk değnekleri alındı.

Duruşma devam ederken salondan çıkmak isteyen Cansu, değnekleri yanında olmadan yürümek isteyince düştü. Yakınlarının desteği ve getirilen koltuk değneklerinin yardımıyla salondan ayrılan Cansu, sanıklara tepki gösterdi.

Ermenek'teki özel linyit kömürü madeninde 28 Ekim 2014'te su baskınının ardından mahsur kalan 18 işçinin cesetlerine faciadan 38 gün sonra ulaşılmıştı.


  ETİKETLER:

  Maden

  ,

  Ceza

  ,

  duruşma

  ,

  güvenlik

  ,

  engelli