Fatih için umutlu bekleyiş

Fatih için umutlu bekleyiş
Fatih için umutlu bekleyiş
- Karaman'da ilik nakli bekleyen 2 yaşındaki talasemi hastası Fatih Taşkara'ya donör olabilmek için yakın akrabaları bir minibüsle Konya'ya giderek kan örneği verdi - Anne Taşkara: - "Bu bir başlangıçtı. İnşallah mutlu sona ulaşırız" - NEÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldırım: - "Sadece Fatih için değil, ilik nakli bekleyen tüm hastalar için umut, kemik iliği bankalarının çoğalması. Bu bankalar çoğalıp, insanlar donör olmaya teşvik edilirse umutlar artar"

KARAMAN (AA) - MEHMET ÇETİN - Karaman'da ilik nakli bekleyen 2 yaşındaki talasemi hastası Fatih Taşkara'ya donör olabilmek için yakın akrabaları bir minibüsle Konya'ya giderek kan örneği verdi.

Fatih Taşkara'nın durumunun kamuoyuna yansımasının ardından, Karaman Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Fatih'in yaşadığı Bayır köyüne giderek, çocuğun ailesi ve akrabaları ile görüştü. Daha sonra Konya'daki Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesinden randevu alan görevliler, Fatih için donör olmayı kabul eden 15 yakınını minibüsle Konya'ya götürdü.

Bu kişilerden sağlık durumu uygun olan 13'ünden hastanede kan örneği alındı. Kan örneklerinin incelenmesinin ardından bu kişilerin nakil için uygun olup olmadığının belirleneceği belirtildi.

Anne Huriye Taşkara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1,5 senedir 20 günde bir kan verilmesi ile hayata tutunan oğlu için son gelişmenin umut verici olduğunu söyledi.

Bugüne kadar oğlunun ilik nakli olabilmesi için hiçbir şey yapamadıklarını ifade eden Taşkara, "İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri akrabalarımızla görüştü. Onlara, donör olmanın insan sağlığı açısından bir sakıncasının olmadığını anlattı, onlar da ikna oldu. Kardeşlerim ve diğer akrabalarım ile bize tahsis edilen minibüse binip Konya'ya 'umut yolculuğu' yaptık" diye konuştu.

- "Tek dileğim, Fatih'imin sağlığına kavuşması"

Taşkara, hastanenin tıbbi genetik bölümünde yapılan incelemelerin ardından 13 kişiden kan örnekleri alındığını belirterek, şunları söyledi:

"Bu gelişme bizim için bir umut oldu. İnşallah verilen örneklerden oğluma uygun sonuç çıkar. Tek dileğim; Fatih'imin sağlığına kavuşması. Onun için uygun iliğin bulunup, sağlığına kavuşacağına inanıyorum. Bize yardımcı olan, destek verip yanımızda olan herkese teşekkür ediyorum. Bu bir başlangıçtı. İnşallah mutlu sona ulaşırız."

İl Sağlık Müdürü Ali Rıza Altunsoy da Fatih'in hastalığını öğrendikten sonra hemen bir ekibin görevlendirildiğini dile getirdi.

Çocuğun, donör olabilecek yakınlarının tespitinin ardından kan örneklerinin alındığını anlatan Altunsoy, "İnşallah uygun ilik bulunur ve  çocuk  sağlığına kavuşur. Bundan sonra Fatih takibimiz altında. İmkanlarımız dahilinde ona ve ailesine yardımcı olacağız" dedi.

- "Herkes donör olabilir"

NEÜ Meram Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selman Yıldırım ise Fatih'e hastanelerinde düzenli olarak kan nakli yapıldığını aktardı.

Yıldırım, şunları kaydetti:

"Fatih'in durumunu takip ediyoruz. Uygun ilik için önce yakın akrabalarının taranması lazım. Hastanın soy ağacı çıkarılarak, donör olabilecek yakınları tespit edildi. Bugün 13 kişiden örnekler aldık. İnşallah bu örneklerin içinden uygun iliği bulabiliriz. Herkes donör olabilir. Fakat sokaktaki herhangi bir kişinin iliğinin hasta ile uyuşması ihtimali, milyonda bir. Sadece Fatih için değil, ilik nakli bekleyen tüm hastalar için umut, kemik iliği bankalarının çoğalması. Bu bankalar çoğalıp, insanlar donör olmaya teşvik edilirse umutlar artar."

Karaman'da hayvancılıkla uğraşan Ali ve Huriye Taşkara çiftinin talasemi hastası 2 yaşındaki çocukları Fatih'e 20 günde bir kan nakli yapıldığı, çocuğun kesin tedavi için ilik nakli olması gerektiği bildirilmişti.