Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
KARAMAN (AA) - AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker ve Recep Konuk seçim çalışmaları kapsamında Karaman Ziraat Odasını ziyaret etti.Konuk,...

KARAMAN (AA) - AK Parti  Karaman Milletvekili Recep Şeker ve Recep Konuk seçim çalışmaları kapsamında Karaman Ziraat Odasını ziyaret etti.

Konuk, ziyarette yaptığı konuşmada,  AK Parti 'nin iktidarda olduğu günden bu yana stratejik bir sektör olarak gördüğü tarım ve gıda alanında köklü değişimlere ve ilklere imza atıldığını söyledi.

Türkiye 'nin AK Parti hükümetleri döneminde dünyanın yedinci büyük tarım ekonomisine sahip olduğunu ifade eden Konuk, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun da seçim beyannamemizde açıkladığı gibi yemde ve gübrede KDV'nin kaldırılacak olması önemli bir adımdır. Yine beyannamemizde tarım ve gıdaya yönelik yer alan konular var. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak, genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek verilecek. İşletme büyüklüğü 5 dekar altındaki meyve, sebze, süs bitkisi, ıtri-tıbbiaromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak. Çiftçilere seralarının modernizasyonu için faizsiz kredi verilecek. Yine maliyetleri düşürmek amacıyla seralara ticarethane elektrik fiyatı yerine sulama suyu elektrik fiyatı uygulanacak. Sertifikalı üretim yöntemlerine önem verilecek. Tarım sigortalarının kapsamı genişleterek yaygınlaştırılacak. Bu ve daha birçok yeniliği beraberinde getirecek gelişmelerle hedefimiz, dünyada ve bölgesinde tarım alanında söz sahibi bir ülke olmaktır."

Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu da lisanslı elma depoculuğunun Karaman'a çok şey kazandıracağına inandığını, bu sayede elma borsasının Karaman'da kurulabileceğini söyleyerek destek istedi.