Gilindire Mağarası ziyaretçilerin gözdesi

Gilindire Mağarası ziyaretçilerin gözdesi
Gilindire Mağarası ziyaretçilerin gözdesi
- Mersin'in Aydıncık ilçesinde 1998'de iki avcı tarafından tesadüfen bulunan ve geçen yıl turizme açılan "Gilindire Mağarası" ziyaretçi akınına uğruyor - Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından "tabiat anıtı" ilan edilen ve su altında kalan oluşumların su altında kalarak günümüze kadar ulaşması nedeniyle "eşsiz" olan mağarayı bugüne kadar 30 binin üzerinde kişi ziyaret etti

MERSİN (AA) - MEHMET ÇETİN - Mersin'in Aydıncık ilçesinde 17 yıl önce iki avcının tesadüfen bulduğu "Gilindire Mağarası", henüz geçen yıl turizme açılmasına rağmen ziyaretçi akınına uğruyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 1998 yılında iki avcı tarafından bulunan mağara, dip kısmında bulunan ve mağaranın tavanındaki oluşumların suya yansımasına sebep olan su nedeniyle "Aynalıgöl" olarak da adlandırılıyor. Girişi, sahilden yaklaşık 45 metre yüksek yamaçta bulunan fosil mağara, sarkıt, dikit, sütun gibi pek çok mağarada görülebilecek oluşumun yanı sıra perde, mağara incisi, bayrak traverten ve duş başlığı gibi oluşumların en güzel örneklerini ziyaretçisine sunuyor. 

- Su altında kalarak günümüze kadar ulaştı

Uzmanlar tarafından yapılan incelemede "çok özel" olduğu anlaşılan mağara 107 hektarlık alana, 555 metre yatay uzunluğa, 46 metre derinliğe sahip. Girişten itibaren yaklaşık 450 metre yatay ilerleyen ana galeri, diğer mağaralardan ayıran özellik niteliğindeki gölle sona eriyor. 

Aynalıgöl'ün, dördüncü zaman (kuvaterner) başındaki son iklim değişikliğiyle buzul sonrası döneme geçişte Akdeniz'in 70 metre yükselmesiyle oluştuğu ve mağaranın son kısmının su altında kaldığı belirlendi. Bu hidrolojik rejim değişikliğiyle, mağarada bulunan sarkıt ve dikit gibi oluşumların su altında kalarak, atmosferik değişimlerden etkilenmeden günümüze kadar ulaştığı anlaşıldı.

 Su altında kalan oluşumların, küresel iklim değişikliği öncesinde meydana geldiği, bünyelerinde önceki buzul dönemine ilişkin bütün hidrolojik ve atmosferik verileri saklı tuttuğu saptandı. Mağara, taşıdığı özelliklerle Doğu  Avrupa , Ortadoğu ve Balkanları kapsayacak şekilde Doğu Akdeniz'de bulunan tek kayıt noktası olarak kabul edildi.

Aynalıgöl'ün su kotunun yaklaşık 47 metre altında bulunması, mağaranın deniz seviyesinin altında da devam ettiğini gösteriyor. Mağaranın sonundaki Aynalıgöl'de yüzeyden 12 metre alta kadar acı su, 12 metre daha inildiğinde tuzlu su yer alıyor. Herhangi bir akıntı olmaması sebebiyle yansıma yapan göl, halk arasında Aynalıgöl olarak adlandırılıyor.

- Tabiat anıtı ilan edildi

"Eşsiz" kabul edilmesi nedeniyle geçen yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından "tabiat anıtı" ilan edilerek koruma altına alınan Gilindire Mağarası, geçen yıl Temmuz ayında ziyarete açıldı.

Mağaraya, Aydıncık ilçesine 4 kilometre kala Mersin-Antalya karayolundan deniz tarafına sapılarak ulaşılabiliyor. Akdeniz'in eşsiz güzellikteki koylarından birinde bulunan mağaraya kurulan merdivenden inen ziyaretçiler, ana galeride ilerledikçe büyüleyici atmosferi karşısında heyecan ve şaşkınlık yaşıyor. Mağara oluşumlarını yakından görme şansı yakalayan ziyaretçiler, kendilerini adeta buzul döneminde hissediyor.

- "İçeride bambaşka bir dünyayla karşılaştık"

Mağarayı keşfeden avcılardan, şu anda görevli olarak ziyaretçilere mağarayı gezdiren Cafer Ural, burasını tamamen tesadüfen bulduklarını söyledi.

Hasta olan bir akrabaları için arkadaşı ile "çığlı kirpi" aramaya çıktıklarını anlatan Ural, "Bir çobana 'bu bölgede kirpi deliği var mı'  diye sorduk. Bize burayı tarif etti. Küçük bir delikti. Sürünerek girdik, içeride bambaşka bir dünyayla karşılaştık" diye konuştu.

 - "30 bin kişi ziyaret etti"

Ural, girdikleri deliğin büyük bir mağara olduğunu fark edince hemen durumu yetkililere bildirdiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Uzmanlar geldi, inceledi. 2009 yılına kadar kapalı kaldı. Sonra bu merdivenler yapıldı. Işıklandırıldı. Geçen yıl turizme açıldı. Açıldığından beri gelen ziyaretçi sayısı 30 binin üzerinde. Hafta içi günde 250, hafta sonu 500-600 kişi ziyaret ediyor. Ancak tesisler yetersiz. Tesis yapılırsa bu sayı daha da artacaktır."