Karaman Belediyesi çöpten elektrik üretiyor

Karaman Belediyesi çöpten elektrik üretiyor
Karaman Belediyesi çöpten elektrik üretiyor
KARAMAN (AA) - Karaman Belediyesi ve Çevre Altyapı Birliği işbirliğinde gerçekleştirilen Katı Atıklardan Elektrik Üretim Projesi tamamlandı.Düzenli...

KARAMAN (AA) - Karaman Belediyesi ve Çevre Altyapı Birliği işbirliğinde gerçekleştirilen Katı Atıklardan Elektrik Üretim Projesi tamamlandı.

Düzenli depolama alanında kurulan enerji üretim tesisi, günlük yaklaşık bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılayabilecek kapasiteye sahip. Katı atık düzenli depolama alanı içerisine yerleştirilen borular vasıtasıyla toplanan metan gazının 1 megavat gücündeki jeneratörde yakılarak enerji elde edilmesiyle elektrik üretecek. 

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, düzenli depolama alanında faaliyete geçen Katı Atık Gazından Elektrik Üretim Tesisi'nde incelemelere bulundu. 

Çalışkan, burada yaptığı açıklamada, belediyenin katı atık tesisinde üretilen elektriğin satışından elde edilecek gelirden yüzde 23 pay sahibi olacağını söyledi.

Tesisin faaliyete geçtiğini belirten Çalışkan, şöyle devam etti:

"Katı atık düzenli depolama alanında toplanan çöplerden enerji elde etmenin çalışmalarını tamamladık ve tesis çalışmaya başladı. Çöp depolama alanına kurulan sistem ile katı atıktan ortaya çıkan gaz elektrik üretim tesisinde enerjiye dönüştürülüyor. Yaklaşık bütçesi 3 Milyon Lira olan projeye Karaman Belediyesi ve Çevre Altyapı Birliği olarak hiçbir bedel ödemedik."

- Çöpler artık modern yöntemlerle depolanıyor

Çalışkan, Karaman'ın yapılan yatırımlarla kısa süre içerisinde, yenilenebilir enerji konusunda örnek bir şehir olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Evsel atıklardan elektrik enerjisi üretmenin yanı sıra, geçtiğimiz ay MEVKA'ya sunduğumu Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi projemiz hibe desteği almaya hak kazandı ve karşılıklı bir protokol imzaladık. Yenilenebilir enerji konusunda dev bir projeyi daha hayata geçireceğiz. Her iki projeye baktığımız zaman , Karaman'da bu alanda önemli gelişmeler oluyor. Umuyorum ki kısa zaman içerisinde Karaman'ımız yenilenebilir enerjide örnek bir şehir olacak."