Karaman Belediyesi ile MEVKA arasında destek sözleşmesi imzalandı

Karaman Belediyesi ile MEVKA arasında destek sözleşmesi imzalandı
Karaman Belediyesi ile MEVKA arasında destek sözleşmesi imzalandı
KARAMAN (AA) - Karaman Belediyesi ile Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) arasında "Karaman Turizm Bilgi Merkezi" ve "Karaman Belediyesi Güneş Enerjisi...

KARAMAN (AA) - Karaman Belediyesi ile Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) arasında "Karaman Turizm Bilgi Merkezi" ve "Karaman Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali" projelerinin destek sözleşmesi imzalandı.

Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Belediye Meclis Salonu'ndaki imza töreninde, Karaman'ın marka şehir olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Karaman Turizm Bilgi Merkezi projesi ile kente gelen turistlere doğal, kültürel ve tarihi mekanların tanıtımının yapılacağını ifade eden Çalışkan, şunları kaydetti:

"Toplam 10 bölümden oluşacak projenin bütçesi 2,3 milyon lira olacak ve MEVKA 1 milyon lira destek sağlayacak. Projenin 24 ay içinde hayata geçmesi planlanmakta. Proje kapsamında; Karaman ile ilgili tarih, turizm, kültür ve ekonomi konulu 4 tematik oda düzenlenecek, konusuna göre video wall sistemi, akıllı sütun giydirme ve akıllı kent haritası, Karaman ile ilgili bilgilendirmeler yapılacak. Ayrıca bal mumu heykelleri yaptırılacak. Kente ve dünyaya mal olmuş 4 Türk büyüğünün hayatı hakkında tanıtım ve sinema filmleri çekilerek, hologramik projeksiyon sistemi ile görsel sunumlar hazırlanacak."

Karaman Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali'nin 20 bin metrekare alana kurulacağını belirten Çalışkan, "Proje, MEVKA'nın 2015 Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan, belediyenin yürütücüsü olduğu diğer bir proje. Bu proje ile Karaman Belediyesi, 999 kilowatt gücünde güneş enerjisi santrali kurarak, yılda yaklaşık 1 milyon 700 bin kilowatt saat temiz enerji üretebilecek. Projenin 12 ay içinde hayata geçmesi planlanıyor" diye konuştu.

MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman projeler kapsamında Karaman Belediyesine toplam 4,8 milyon lira destek sağlandığını ifade etti.

Konuşmaların ardından Çalışkan ve Akman, destek sözleşmelerini imzaladı.