Karaman Turizmi Dünyaya Açılıyor Projesi tanıtıldı

Karaman Turizmi Dünyaya Açılıyor Projesi tanıtıldı
Karaman Turizmi Dünyaya Açılıyor Projesi tanıtıldı
KARAMAN (AA) - Karaman Valiliği tarafından hazırlanan 'Karaman Turizmi Dünyaya Açılıyor' projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.Karaman Valisi Murat...

KARAMAN (AA) - Karaman Valiliği tarafından hazırlanan 'Karaman Turizmi Dünyaya Açılıyor' projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Karaman Valisi Murat Koca, Valilik binasında düzenlenen toplantıda, Karaman'a yabancı turist kadar yerli turistin gelmesinin de önemli olduğunu söyledi.

2014 yılı içerisinde yapılan ulusal spor turnuvaları vasıtasıyla Karaman'a yerli turistin getirildiğini ifade eden Koca, şunları kaydetti:

"Karaman'a gelen turistlere ilimizi gezdirecek, tanıtım yapacak ve rehberlik hizmeti verecek kalifiyede eleman eksikliğimiz var, bu eksikliğin giderilmesi için halk eğitim merkezinde bir kurs açılacak. Karaman'da turizmin arttırılması için bütün materyallere sahibiz ama sonuçlandırma kısmında problemler yaşıyoruz. Karaman halkının vereceği destekle bu problemlerin üstesinden geleceğiz."

Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik ise konuşmasında, Karaman'da bulunan turizm değerlerinin daha iyi tanıtılması için titiz bir çalışma yürütüldüğünü dile getirdi.

Proje kapsamında turizm değerlerinin paket tur haline getirildiğini belirten Çelik, şöyle konuştu:

"Karaman, Karaman Kalesi, Çeşmeli Kilise, Tartan Evi, Karadağ'da bulunan Binbir Kilise, Madenşehri ve Değle Örenyeri gibi çok önemli turizm değerlerine sahiptir. Bu turizm değerlerinin daha iyi tanıtılması için titiz bir çalışma yürütüldü ve paket tur programları hazırlandı. Bu paket tur programlarıyla birlikte Karaman'ın turizm değerlerinin turizm paydaşları ile buluşması çok daha kolay olacak. Yapılan alt yapı çalışmaları, nitelikli konaklama tesisleri ve sağlıklı yeme içme mekanları ile de turizmde dünyaya açılmaya hazır hale getirilen Karaman turizminde, paket turlarla birlikte önemli bir hareketlenme olacaktır."

Mevlana Kalkınma Ajansı'nın finansmanlığını yürüttüğü Karaman İl Özel İdaresi, Karaman Belediyesi, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün destekleri ile Karaman'ın tarihi ve turistik değerleri 'paket tur' ürünleri haline getirildi.

Projesi kapsamında 'paket turlar' haline getirilen turizm değerleri daha etkin bir şekilde turistlere sunulacak. Yapılan çalışmalar sonucu; foto safari, gurme turizmi, bisiklet safari, çadır ve kamp turizmi, doğa turizmi, trekking ve kültür sanat tur programları hazırlandı.

Toplantıya, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Akış, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, seyahat acenteleri, tur şirketleri temsilcileri ile davetliler katıldı.