Karaman'da enerji verimliliği paneli

Karaman'da enerji verimliliği paneli
Karaman'da enerji verimliliği paneli
KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi (KMÜ PTTO) ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından...

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi (KMÜ PTTO) ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından "Enerji verimliliği" konulu panel düzenlendi.

KMÜ Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selmin Ener Ruşen, Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda yaptığı konuşmada, Türkiye 'de enerji verimliliği konusunda ilk kanunun 2007 yılında çıktığını söyledi.

Ruşen, kanunun ardından çıkan yönetmeliklerle ilk kez enerji yöneticisi kavramının tanımlandığını ve sanayicilerin artık enerji yöneticisi çalıştırmak zorunda olduğunu belirtti.

Üniversite olarak mezunlarını enerji yöneticisi unvanıyla da istihdam etmek istediklerini dile getiren Ruşen, KMÜ Enerji ve Ölçüm Laboratuvarı projesinden de söz etti. Projenin hayata geçmesiyle üniversite-sanayi işbirliğine yönelik Ar-Ge çalışmalarının hız kazanacağının altını çizen Ruşen, laboratuvarın KMÜ akademisyenleri ve öğrencilerine de katkısının yüksek olacağını dile getirdi.

KMÜ İktisat Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Nazan Şahbaz Kılınç ise Türkiye'nin kişi başına enerji tüketimi yüksek, enerji yoğunluğu ise düşük bir ülke olduğunu belirtti.

Türkiye'de enerji verimliliği konusunda ilk resmi girişimin 2004 yılında yayınlanan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'yle gerçekleştiğini ifade eden Kılınç, temiz-yeşil üretim ve eko-verimlilik konularının BM Çevre Programı'nın ardından Türkiye'de de gündeme alındığını bildirdi.

Şimşek A.Ş. Teknik Müdürü Alper Çakmak da firmaların enerji verimliliği konusunda Enerji Verimliliği Danışmanlık firmalarından Enerji Performans Sözleşmesi imzalayarak hizmet satın alabileceğini, proje maliyetlerini ise enerji tasarruf bedeli yoluyla ödeyebileceklerini kaydetti.

Panele Karaman Valisi Murat Koca, KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ali Osman Kaşıkçı, üniversite personeli ile öğrenciler katıldı.