Karaman'da tarla günü düzenlendi

Karaman'da tarla günü düzenlendi
Karaman'da tarla günü düzenlendi
KARAMAN (AA) - Karaman'da toprak altı damla sulama sisteminin tanıtıldığı tarla günü düzenlendi. Merkeze bağlı Yuvatepe Köyü'nde bir firma tarafından...

KARAMAN (AA) - Karaman'da toprak altı damla sulama sisteminin tanıtıldığı tarla günü düzenlendi. 

Merkeze bağlı Yuvatepe Köyü'nde bir firma tarafından organize edilen tarla gününe, Karaman Gıda , Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Haşim Keskin, Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, şube müdürleri ile çiftçiler katıldı. 

Keskin, yaptığı konuşmada, Karaman'ın Türkiye 'nin en az yağış olan bölgelerinin başında geldiğini söyledi.

Kısıtlı sulama suyu potansiyeli nedeniyle basınçlı sulama sistemlerinin kullanılmasının hızla yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Keskin, Tarım Bakanlığının bunun sağlanmasında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programından hibe destekleri verdiğini ifade etti. 

Keskin, su tüketimi yüksek bitkilerin münavebe de daha az yer alması veya bu bitkilerin mümkün olan en az su ile sulanabilmesi olanaklarının değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, bu bağlamda toprakta mevcut suyun tespiti yapılarak bitkiye ihtiyacı kadar su verilmesi gerektiğini, toprak altı damla sulamanın da bu anlamda suyun tasarruflu kullanımına katkı sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi. 

Toprak altı damlama sulama sisteminin tanıtımı ve arazi incelemesinin ardından program sona erdi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  gıda

  ,

  firma