Karaman'da turizm çalıştayı düzenlendi

Karaman'da turizm çalıştayı düzenlendi
Karaman'da turizm çalıştayı düzenlendi
KARAMAN (AA) - Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA), '1. Karaman Turizmi Çalıştayı' konulu çalıştay düzenledi.Karaman...

KARAMAN (AA) - Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA), '1. Karaman Turizmi Çalıştayı' konulu çalıştay düzenledi.

Karaman Valisi Murat Koca, Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen çalıştayda, Karaman'ın yaklaşık 8 bin yıllık bir tarihinin olduğunu söyledi. 

Karaman'ın çok güzel bir doğaya sahip olduğunu ifade eden Koca, şunları kaydetti:

"Tarihi eserlerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Karadağ'da kiliselerde kazı çalışmaları sürüyor.  Hristiyanlığa hitap eden inanç merkezi Karadağ. Hz. Mevlana'nın annesi burada, Karaman Yunus Emre'nin memleketi. Karaman'da turizm açısından her şey var ama biz helvayı yapamadık. Turistleri buraya çekemedik. Biz Karaman'a turizm acentalarını bekliyoruz. Acentalara turları Karaman'a alarak helvacı rolünü de oynayın diyoruz. Ülkemizin güzel yöresini herkese tanıtalım."

MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman ise MEVKA olarak kültürel değerlerin ekonomiye katılmasını desteklediklerini belirtti.  

Karaman'a turizmle ilgili yatırım yapılması gerektiğini dile getiren Akman, "Biz bu güne kadar Karaman'a vermiş olduğumuz desteklerinin yüzde 31'ini turizm değerlerinin tanıtımına vermişiz. Yüksek hızlı tren Karaman'a kadar ulaşacak, hava alanı geliyor. Karaman turizmine yatırım yapacaksanız tam zamanı, yapın. İki sene sonra geç olabilir. Bu gelişmeler tamamlandığında Karaman'da sektörden hava parası ile yer bulamayacaksınız" ifadelerini kullandı. 

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay da Karaman'da turizme ağırlık vermek için çalıştıklarını vurguladı.

Karaman'da hala değerlendirilememiş turistik değerlerin olduğunu belirten Toktay, "Bir marka kent olabilmek için olmazsa olmaz unsurlar var. Bunların hepsi ilimizde var. Biz bunları iyi işleye bilirsek turizmde bir cazibe merkezi olacağız. İlimizde her şey mevcut. Un şeker ve yağ mevcut bunları helvaya dönüştürmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

3 gün devam edecek çalıştayda, Karaman'ın tarihi ve turistik değerleri anlatılacak.