Karaman'da üreticilere "toprak analizi yaptırın" uyarısı

Karaman'da üreticilere "toprak analizi yaptırın" uyarısı
Karaman'da üreticilere "toprak analizi yaptırın" uyarısı
KARAMAN (AA) - Karaman Ziraat Odası Başkanı Muğlu, çiftçilere toprak analizlerini yaptırmaları uyarısında bulundu.Muğlu, yaptığı yazılı açıklamada,...

KARAMAN (AA) - Karaman Ziraat Odası Başkanı Muğlu, çiftçilere toprak analizlerini yaptırmaları uyarısında bulundu.

Muğlu, yaptığı yazılı açıklamada, toprak analizi desteği ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerin toprak analizlerini 1 Eylül Salı gününe kadar yaptırması gerektiğini söyledi.

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan çiftçilerin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için toprak analizi yaptırmasındaki zorunluluğun altını çizen Muğlu, 50 dekarın altındaki tarım arazisi için bu şartın aranmadığını açıkladı.

Toprak analizi yaptıracak olan çiftçilerin toprak analizi sayesinde bitkinin hangi gübre cinsine ihtiyaç duyduğunun ortaya çıkacağını dile getiren Muğlu, şunları kaydetti:

"Farklı tarlalarda değişik oranlarda bitki besin maddesi bulunabilir. Toprak analizi sayesinde toprakta eksik olan dolayısıyla bitkinin büyümesini engelleyen bitki besin maddelerinin hangileri olduğu tespit eldir. Analiz sonucuna göre hangi gübreden ne kadar, ne zaman ve nasıl verileceği tespit edilir. Analize dayanmadan gerçekleştirilen gübreleme toprağa, çevreye, ekonomiye ve çiftçinin bütçesine zarar verecektir. Doğru gübre kullanımıyla üreticilerimiz gereğinden fazla gübreleme yapmayacağından maddi kayba uğramadığı gibi, bitki de optimum fayda elde etmiş olacaktır. Ayrıca yanlış gübre kullanımından kaynaklan üründe meydana gelebilecek olası zararlar da engellenmiş olur."

Toprak analizinin Karaman Ziraat Odası laboratuvarında yapılabileceğini hatırlatan Muğlu, desteklerden yararlanacak çiftçilerin olası sıkışıklıklara meydan vermemek için son günü beklemeden toprak analizi yaptırmaları gerektiğine vurgu yaptı.


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  eylül

  ,

  zaman

  ,

  kayıt