Karaman'da yaban hayatına yem desteği

Karaman'da yaban hayatına yem desteği
Karaman'da yaban hayatına yem desteği
KARAMAN (AA) - Karaman'da yoğun kar yağışı nedeniyle yiyecek sıkıntısı çeken yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.Orman ve Su İşleri Bakanlığı...

KARAMAN (AA) - Karaman'da yoğun kar yağışı nedeniyle yiyecek sıkıntısı çeken yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü Karaman Şube Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için karayolları kenarlarına buğday kırığı, dağlık arazilere ise sakatat, saman ve yonca bıraktı. 

Müdürlükten yapılan açıklamada, kar yağışı nedeniyle yaban hayvanları için gerekli olan besin ihtiyacını karşılayabilmek maksadıyla yemleme çalışmalarına devam edildiği belirtildi.

Kış şartları nedeniyle yaban hayvanlarının hayatta kalma mücadelesi verdiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İl Şube Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ile müşterek çalışma yapıldı. Ağır kış şartlarında yaban hayvanları için karayolları kenarlarına buğday kırığı, dağlık arazilere ise sakatat ve saman-yonca bırakıldı. 2015 yılı Ocak ve Şubat aylarında şu ana kadar 6 bin kilogram yem karayolları kenarlarına, 3 bin kilogram saman ve yonca, pazar ve yemek artığı ve bin 600 kilogram sakatat olmak üzere yaban hayatı sahalarına bırakılmıştır. Olumsuz hava koşullarının oluşması halinde hazır halde bulunan bu gıda maddeleri yaban hayatı alanlarına hızlı bir şekilde ulaştırılacak şekilde planlama yapıldı."