Karaman'daki istismar iddiaları

Karaman'daki istismar iddiaları
Karaman'daki istismar iddiaları
- AK Parti Karaman İl Başkanı Ünlü, "Vuku bulan bu hadiselerde bizim yerimiz, mağdurların ve onların ailelerinin yanıdır"

KARAMAN (AA) - AK Parti Karaman İl Başkanı Nazmi Ünlü, Karaman'da vuku bulan hadiselerde yerlerinin, mağdurların ve onların ailelerinin yanı olduğunu bildirdi.

Ak Parti İl Başkanı Ünlü, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde ilde gerçekleşen iki hadisenin de yakından takipçisi olduklarını belirtti.

Olayların faillerinin hak ettikleri cezaları almaları için AK Parti ve teşkilatının adli sürecin sağlıklı işlemesi konusunda azami özen içinde olduğunu ifade eden Ünlü, "Vuku bulan bu hadiselerde bizim yerimiz, mağdurların ve onların ailelerinin yanıdır. Suç suçtur, ahlaksızlık ahlaksızlıktır. Bunu kimin yaptığı önemli değildir. Suçlunun kimliği aidiyeti de önemli değildir. Suçlu suçlu, mağdur mağdurdur" dedi.

Sessizliklerini, yaşananlara gözlerini kapattıkları şeklinde yorumlama ve değerlendirmeye kimsenin hakkı olmadığını kaydeden Ünlü, şunları söyledi:

"Her iki vakada adli süreci gölgeleyecek bir durum söz konusu değildir. Kaldı ki, her iki vakada da, adli süreç medyaya yansıyan haberlerle başlamamış, adli makamların bizzat harekete geçmesiyle başlamış, olaylar faillerin tutuklanıp işledikleri suçla ilgili soruşturmaların başlamasıyla medyanın gündemine gelmiştir. Yani herkesin nefretle kınadığı bu hadiselerde suçluların cezalandırılmasını sağlayacak adli süreç gazetelerde haber oldu diye başlamamış, bu süreç adli makamlar başlattığı için haber olmuştur. Ne Karaman'da ne ülkemizde kimsenin, suç isnat edilen bu kişileri cezadan kaçırma gibi bir gayreti yoktur. Bu şekilde bir algının oluşturulmaya çalışılması, sanki adli süreç devam etmiyormuş gibi davranılarak, kurumların ve kişilerin zan altında bırakılmaya çalışılması, hem gerçek durumu yansıtmamaktadır, hem de zaten faillerin cezalandırılmasından çok mağdurları ve mağdur ailelerini psikolojik olarak cezalandıran bir hale dönüşmüştür."

Adli sürece herkesin saygı göstermesi gerektiğine dikkat çeken Ünlü, "Davayı dikkatle ve ısrarla takip ederken mağdurları ve mağdur ailelerini daha da üzmemek için yazarken, konuşurken özen ve hassasiyet gösterilmesi, mağdurlar ve mağdur aileleri açısından elzemdir. Biz bu konuda hassasiyet ve özenimizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.