Karaman'daki istismar iddiası

Karaman'daki istismar iddiası
Karaman'daki istismar iddiası
- Eğitim-Bir-Sen Karaman Şubesi: "Bu olay bahane edilerek okullar, öğretmenler ve yöneticiler hedef alınmakta, adeta bir gözü dönmüşlük hali sergilenmektedir. Suçun şahsiliği ilkesi görmezden gelinerek, sanki bu suç biliniyormuş da görmezden gelinmiş imajı oluşturularak, değerler, kişiler ve kurumlar töhmet altında bulundurulmaktadır"

KARAMAN (AA) - Eğitim-Bir-Sen Karaman Şubesi tarafından, ildeki istismar iddiasına ilişkin, "Bu olay bahane edilerek okullar, öğretmenler ve yöneticiler hedef alınmakta, adeta bir gözü dönmüşlük hali sergilenmektedir. Suçun şahsiliği ilkesi görmezden gelinerek, sanki bu suç biliniyormuş da görmezden gelinmiş imajı oluşturularak, değerler, kişiler ve kurumlar töhmet altında bulundurulmaktadır." şeklinde açıklamada bulunuldu.

Sendika şubesinden yapılan yazılı açıklamada, okul müdürleriyle sendika binasında yapılan istişare toplantısında gündemdeki konuların değerlendirildiği belirtildi.

"Bu çirkin, adi ve aşağılık hadiseden mağdur olan, çocuklar ve onların aileleridir" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu ailelere para dağıtıldığı gibi asılsız ve kanıtsız iddialar basın yoluyla paylaşılmakta, bu söylentiler toplum vicdanında derin yaralar açmaktadır. Bu olay bahane edilerek okullar, öğretmenler ve yöneticiler hedef alınmakta, adeta bir gözü dönmüşlük hali sergilenmektedir. Suçun şahsiliği ilkesi görmezden gelinerek, sanki bu suç biliniyormuş da görmezden gelinmiş imajı oluşturularak, değerler, kişiler ve kurumlar töhmet altında bulundurulmaktadır. Eğitimcisini, eğitim kurumlarını ve hatta Karaman gibi güzide şehrimizi karalamaya kadar götüren bu sorumsuzca açıklamaların, kime ne kazandıracağını sormak isteriz. Suçun şahsiliği ilkesi yok sayılarak, bir takım suç fiillerini işleyen kişiler üzerinden özellikle sendikamızın ismi geçirilerek bir linç girişimi yapılmaktadır. Türkiyemizin en büyük eğitim sendikası olan Eğitim-Bir-Sen, medeniyet değerlerine bağlı, ilkeli ve sorumluluk bilinciyle hareket eden bir sivil toplum örgütüdür."

Çirkin olayla ilgili davanın açıldığı, suçlanan şahsın tutuklandığı ve meslekten men edildiği de anımsatılan açıklamada, "Sendikamız, öğretmenlik mesleğinin itibarını, güvenini zedeleyen bu adi ve aşağılık suç ve suçlularla mücadele etmekten, bunların hak ettikleri şekilde cezalandırılmaları sürecini takip etmekten asla geri durmayacaktır." ifadelerine yer verildi.