Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarı

Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarı
Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarı
- Karaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy: "Hava durumu düzenli olarak takip edilmeli, özellikle lodoslu havalarda soba veya kombi kullanılmamalı"

KARAMAN (AA) - Karaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Altunsoy, yaptığı yazılı açıklamada, soba, şofben, baca zehirlenmelerinin her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığını belirtti.

Karbonmonoksit zehirlenmesinin mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Altunsoy, "Sağlık Bakanlığı'na bağlı, ücretsiz aranabilen 114 Zehir Danışma Merkezinin telefon numarası aranılarak zehirlenmelerde yapılacak ilk yardım hakkında gerekli bilgi alınabilir. Zehirlenen kişi öncelikle temiz havaya çıkarılmalıdır. Aynı zamanda ilk yardım ekiplerine de haber vererek en doğru müdahalenin yapılması sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı

Lodoslu havalarda soba ve kombilerin kullanılmaması gerektiğini ifade eden Altunsoy, şunları kaydetti:

"Hava durumu düzenli olarak takip edilmeli, özellikle lodoslu havalarda soba veya kombi kullanılmamalı. Oksijen eksilme sensoru bulunmayan sobalar ve piknik tüplerine takılan ısıtıcılar evlerde ve iş yerlerinde kesinlikle kullanılmamalı. Soba kurulmadan önce baca temizliği yapılmalı, fazla dirsek kullanmaktan kaçınılmalı. Dirsek ve boru ekleme yerleri, baca giriş ağzı hava sızdırmaz olmalı. Soba kurarken profesyonel destek alınmalı, sobalar duvarlardan en az 1-1,5 metre uzak olmalı. Sobalar günlük temizlenmeli, kaliteli odun ve kömür seçilmeli. Sobanın ve kombinin kurulu olduğu odada yatılmamalı. Yatmak gerekiyor ise oda ve kombi mutlaka söndürülmeli."