KMÜ'de adalet kavramı semineri

KMÜ'de adalet kavramı semineri
KMÜ'de adalet kavramı semineri
KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) İslami İlimler Fakültesi, adalet kavramı konulu seminer düzenledi.İslami İlimler Fakültesi...

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) İslami İlimler Fakültesi, adalet kavramı konulu seminer düzenledi.

İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Çalış, İslami İlimler Fakültesi toplantı salonunda düzenlenen seminerde, adalet kavramının genellikle hakkaniyet ve eşitlik ilkelerine uygun yaşamayı sağlayan ahlaki erdem şeklinde tanımlandığını belirtti.

Adalet kavramının Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde genellikle düzen, denge ve eşitlik gibi anlamlarda kullanıldığını ifade eden Çalış, şunları kaydetti:

"Adalet ancak hakka uymakla sağlanır. Kur'an-ı Kerim'de, lehine hükmedilmesi halinde bundan memnun olan, fakat aleyhine hükmedilmesi durumunda bu hükmü tanımayan insanlar için; 'İşte bunlar zalimlerdir' denilmek suretiyle adalet ve zulüm arasındaki zıddiyete işaret edilmiş; keyfilik ile adaletin bağdaştırılamayacağı vurgulanmıştır. Nitekim 'Eğer hak, onların keyfi arzularına uysaydı göklerin, yerin ve bunlarda bulunanların düzeni bozulurdu' denilmek suretiyle keyfi arzulara uygun davranış ve hüküm belirlemenin, düzeni bozucu özelliği açıkça ortaya konulmuştur."


    ETİKETLER:

    adalet